Tek pacientja e sëmurë ka filluar përdorimi i ilaçit ripavirin kundër etheve hemorragjike kongo-krime

Picture of INA
INA

10/08/2023

Ilaçi ripavirin kundër etheve hemorragjike kongo-krime, që sot ka filluar të përdoret në Klinikën për Sëmundje Infektive.

Drejtoresha e kësaj klinike Milena Stevanoviq, bëri me dije se pacientja e hospitalizuar, ka hyrë në fazën e ashtuquajtur hemorragjike dhe kanë vendosur që për të ta përdorin ilaçin, duke pasur parasysh se i njejti përdoret vetëm për pacientët me formë më të rëndë të sëmundjes.

“Pacientja është stabile, hynë në fazë në të cilën pritet gjakderdhje e ashtuquajtura faza hemorragjike. Mbrëmë për herë të parë tek ajo është vërejtur gjakderdhje vaginal e lehtë, nuk është masovike, megjithatë kjo është një shenjë që tregon alarm serioz. Në mbledhjen e sotme të Klinikës Infektive është vendosur dhe është vlerësuar se sot duhet të fillojmë ta përdorim ilaçin, që është sjellur në vendin tonë”, ka deklaruar Milena Stevanoviq, drejtoresh e Klinikës Infektive, raporton SHENJA.

TË FUNDIT
4 minuta
Jeton Shaqiri tregon se çka ka nënshktuar për Universitetin Ndërkombëtar të Strugës
3 orë
Parlamenti me 5 nënkryetarë, 3 prej tyre u votuan sot
3 orë
VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje
4 orë
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
4 orë
Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër

ME TE LEXUARA

21 orë
Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës
1 ditë
Ja si do të duket përbërja e re e Qeverisë
7 orë
Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla
1 ditë
Naser Hani, atdhetari nga Veleshta që i dha shumë shqiptarisë
4 minuta
Jeton Shaqiri tregon se çka ka nënshktuar për Universitetin Ndërkombëtar të Strugës
21 orë
Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut

LEXO MË SHUMË

uns struge jeton shaqiri merko

Jeton Shaqiri tregon se çka ka nënshktuar për Universitetin Ndërkombëtar të Strugës

Kuvendi parlamenti maqedoni

Parlamenti me 5 nënkryetarë, 3 prej tyre u votuan sot

uns struge jeton shaqiri merko

VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje

fronti evropian vlen

Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

ere pluhuri

Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër

blerim bexheti

Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet

shkupi komunikacion

“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup

Ministria-Arsimit

MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit

policia-714x420

Ndalohet një shtetas turk në “Deve Bair”, kapet me dokumente të falsifikuara

INFO

NA NDIQ