Teksa shijon pushimet në Shqipëri, Dua Lipës i ngritët padi penale

INA
INA

03/08/2023

Dua Lipa po përballet me një padi të re federale në Los Angeles nga muzikanti Bosko Kante, i cili pretendon se ylli shqiptaro-britanik i muzikës pop dhe shtëpia e saj diskografike, Warner Music Group (WMG.O) nuk morën kurrë lejen e tij për të përfshirë regjistrimin e tij “talk box” në remikset e këngës së saj “Levitating”.

Kante tha në padi se përdorimi i performancës së tij në tri remikse të këngës hit të Dua Lipës shkelte të drejtën e tij të autorit, duke përmendur një marrëveshje gojore që pjesa që Kante krijoi me pajisjen e tij elektronike të përdoret vetëm në regjistrimin origjinal të këngës, shkruan Reuters.

Padia e ngritur të hënën tha se Kante ka të drejtë për më shumë se 20 milionë dollarë fitime nga muzika e përdorur pa leje.

Lipa tashmë është përballur me dy padi të tjera për të drejtat e autorit për këngën “Levitating”. Një ankesë gjyqësore nga grupi i zhanrit reggae. Artikal Sound System u hodh poshtë në qershor – dhe një proces gjyqësor i veçantë nga kompozitorët Sandy Linzer dhe L. Russell Brown është në vazhdim.

Kante krijoi “ElectroSpit Talk Box”, një pajisje e veshur rreth qafës dhe e lidhur me një telefon ose sintetizues që mund të bëjë që dridhjet vokale të përdoruesit të tingëllojnë si instrumente muzikore. Faqja e internetit e Kante tha se ai ka luajtur Talk Box në këngë nga muzikantë duke përfshirë reperët: Kanye West, Big Boi dhe J. Cole.

Në padi thuhet se producenti Stephen Kozmeniuk iu afrua Kantes në vitin 2019 për krijimin e një pjese të bisedës për ta përdorur në këngën “Levitating”. Kante tha se ata ranë dakord verbalisht për një licencë që përcaktonte se regjistrimi i tij do të shfaqej vetëm në këngën origjinale dhe nuk mund të provohej ose ripërdorej.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

valbona

Valbona e konsideroi vajzë të parritur, vjen reagimi i Ina Kollçakut

kiara-tito

‘Ti s’bëhesh për asgjë’! Ndjekësja e ofendon rëndë, Kiara Tito nuk ia kursen përgjigjen publikisht

romeo

Romeo Veshaj në Big Brother? Donaldi zbulon të vërtetën

BORA zemani donald

“Kemi qarë nga tensioni”/ Donald Veshaj flet për filmin ‘5 Herë Jo’: Bora, aktore më e mirë se unë!

Blero Edona

Edona, Bleros: Je manipulues, do t’i nxjerri krejt të zezat

yll limani

Albumi i ri i Yll Limanit premton lot e gëzim

gani buci

Situata me Bucin, Santiana ‘shpërthen’ sërish në lot

kiara5

Një dhuratë me një dedikim drejtuar Kiarës/ Nga kush ?? (Video)

luizi kiara

Back to work, back në avion, Luizi i bën komentin epik Kiarës (Foto)

INFO

NA NDIQ