Telashe të reja në gjyq për mjekun e njohur shqiptar në Kroaci

Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/02/2023

Pesë muaj pasi Gzim Rexhepi, mjeku shqiptar në Kroaci, u lirua nga akuza për ushtrim ndikimi, Prokuroria në Zagreb ka dorëzuar ankesë në Gjykatën e Lartë Penale për anulimin e aktgjykimit ndaj tij.

Rasti i tij ndërlidhet me mosmarrëveshjen mes biznesmenit Milan Popoviq dhe këngëtares kroate Severina Kojiq për kujdestarinë e fëmijës së tyre.

Sipas aktakuzës, Rexhepi kishte kërkuar nga eksperti që të konstatohet në favor të Popoviqit sepse “ai ishte një baba i mirë”, shkruan Veçernji List.

Siç thuhet në aktakuzë, Rexhepi u akuzua për ushtrim ndikimi në fund të gushtit 2020 mbi dyshimet se kishte përdorur autoritetin e një asamblisti të Kuvendit të Zagrebit, si dhe faktin se ai ishte person i besuar i ish-kryetarit të Zagrebit, Milan Bandiq, për të ndikuar në rast.

Gjyqi ndaj Rexhepit filloi në prill të këtij viti dhe përfundoi pas vetëm disa seancash.

Ai e mohoi fajësinë dhe trupi gjykues konsideroi se akuzat e tij nuk u vërtetuan në gjykatë.

Por, Prokuroria ka paraqitur ankesë për shkak të pretendimeve për shkeljeve të dispozitave të procedurës penale dhe gjendjes faktike të konstatuar gabimisht në këtë rast. Ata kërkojnë anulimin e pafajësisë dhe gjykim të ri ndaj mjekut Rexhepi.

Gzim Rexhepi është një mjek me origjinë nga Kosova i cili ushtron profesionin e pneumologut në Zagreb. Ai ishte bërë i njohur për afërsinë shoqërore që kishte pasur me Milan Bandiq, ish kryetar i Zagrebit.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

REXHEPI

Rexhep Rexhepi,Mocarti i prodhimit të orëve zvicerane

taravari kurti

Arben Taravari dhe Kryeministri Albin Kurti vizitojnë Zvicrën

pliizzr

Arrestimi i këngëtarëve shqiptarë në Zvicër, deklarata e fortë e koleges së tyre: Mirë ua bënë, vinë e dredhin by**ët dhe…

treni

Me tren falas për në Evropë, BE dhuron 35 mijë bileta për të rinjtë

IMG_1227

Shqiptarët mbeten pa deputet në Kroaci, Ermina Lekaj Prljaskaj nuk siguroi votat e duhura

zvicra

Zvicra, vendi më tërheqës për të bërë biznes

aksident gjermani kamion

Aksident i rëndë në Gjermani, shoferi i kamionit nga Maqedonia

policia kroaci kroate

​Shqiptarja që fshehu aksidentin me dy të vdekur në Kroaci (FOTO)

Accident or crime scene cordon tape, police line do not cross. It is nighttime, emergency lights of police cars flashing blue, red and white in the background

Atentat shqiptarit në Spanjë, 33-vjeçari qëllohet me 5 plumba në një qendër tregtare – zbardhen detaje nga ngjarja e rëndë

INFO

NA NDIQ