Telefonat më të lirë do të përjetojnë një bum – shitjet e smartfonëve po lulëzojnë

INA
INA

02/04/2024

Gjendja e tregut të telefonave celularë, pra shitjet e tyre, duhet të rikuperohen gjatë vitit 2024.

Ekspertët përmendin dy arsye për këtë, të natyrës ekonomike dhe teknologjike: rënia e inflacionit pritet të stimulojë kërkesën në tregjet në zhvillim dhe së dyti, blerësit më të pasur pritet të tërhiqen nga integrimi i inteligjencës artificiale gjeneruese në pajisjet më të shtrenjta të gjenerata e fundit.

Sipas Counterpoint Research, dërgesat globale të telefonave celularë ranë me më shumë se 4 për qind vitin e kaluar pasi konsumi ra nën presionin e paqëndrueshmërisë ekonomike.

Dërgesat pritet të rriten me 3 për qind gjatë vitit 2024, ndërsa shtysa kryesore për rritje duhet të vijë nga tregjet në Indi, Lindjen e Mesme dhe Afrikë.

Rritja pritet veçanërisht në kategorinë më të ulët të pajisjeve me kosto të ulët, ku shitjet pritet të rriten deri në 11 përqind, vlerëson Counterpoint Research. Kërkesa veçanërisht e fortë pritet në rajonin e Karaibeve dhe Amerikës së Jugut, sipas agjencisë.

Dobësimi i inflacionit në rajonet më të varfra të botës, si Afrika, dhe stabilizimi i monedhave lokale duhet të rrisë kërkesën për telefonat inteligjentë në intervalin 150-249 dollarë. Në të njëjtën kohë, kjo duhet të inkurajojë më tej forcimin e konkurrencës midis prodhuesve kinezë.

Në anën tjetër të grafikut të çmimeve, shitjet në kategorinë më të shtrenjtë, të përcaktuara nga diapazoni i çmimeve prej 600 deri në 800 dollarë, duhet të rriten deri në 17 për qind, falë integrimit të teknologjisë genAI dhe rritjes së kërkesës për telefonat rrotullues. thuhet në raport..

Counterpoint Research thekson se Apple dhe Huawei ka të ngjarë të shesin smartfonët më të shtrenjtë. Gjiganti amerikan i teknologjisë falë kërkesës së qëndrueshme për telefonat iPhone dhe Huawei falë pozicionit lider në tregun vendas kinez.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Elon Musk X twitter

Zbulohet se çfarë i shkroi Elon Musk stafit të Tesla-s ku njoftoi pushimin nga puna të më shumë se 10% të fuqisë punëtore

whatsapp-main-600x360

Aplikacioni WhatsApp po merr një chatbot me AI

190719_ROBOTET_12_8

A janë robotët “miqtë apo armiqtë tanë”? Ja çfarë mendojnë njerëzit në disa pjesë të botës

Elon Musk X twitter

Ndryshimet në platformën X të Elon Musk, përdoruesve nuk do t’u jepet ky opsion

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

WhatsApp njofton për uljen e kufirit të moshës së përdoruesve në disa vende

sam altman

Sam Altman prezanton ChatGPT Enterprise te kompanitë e tjera të mëdha

google

Google së shpejti prezanton telefonin e ri Pixel 8A

viber

Viber prezanton funksionin e ri me Al

iphone- telefon mobil

Pretendimi se përditësimi më i fundit i iOS i bën pajisjet të papërdorshme, ka një zgjidhje për këtë problem

INFO

NA NDIQ