Televizioni publik i Maqedonisë me hartë që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës?!

Picture of INA
INA

22/11/2023

Ministrja e Mbrojtjes, Sllavjanka Petrovska mbrëmjen e djeshme ka qenë e ftuar në Radio Televizionin Shtetëror të Maqedonisë, në programin e gjuhës maqedonase, në “Tema e ditës”.

Por gjatë paraqitjes së saj në prapavijë është shfaqur në ekran disa herë harta e Republikës së Kosovës me vija të ndërprera në pjesën kufitare me Serbinë, transmeton TV21. Kjo ka nxitur reagime në opinion pasi Kosova tashmë është shtet i pavarur, me 17 shkurt të vitit 2008 ka deklaruar pavarësinë e saj, ndërsa më 9 tetor të po të njëjtit vit, pavarësia e Kosovës është pranuar nga Maqedonia e Veriut.

TË FUNDIT
24 minuta
VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit
2 orë
60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!
2 orë
Ixhet Memeti nuk ka imunitet
2 orë
Trupi i pajetë i një burri është nxjerrë nga Vardari në afërsi të Urës së Gurit, për momentin nuk dihet identiteti i tij
2 orë
Shoferi 32 vjeç nga Kërçova humbi jetën në aksident trafiku

ME TE LEXUARA

21 orë
Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten
4 orë
Qeveria e re VMRO dhe VLEN, një miliardë euro për komunat
1 ditë
Qeveria me njoftim: Qytetarët të mos bien pre e mashtrimeve, nuk kemi dërguar mesazhe për kompensim
20 orë
VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat
4 orë
Bastiset shtëpia dhe ambientet e zyrës të prokurorit Ixhet Memeti, dyshohet për mitmarje

LEXO MË SHUMË

vmro

VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit

kredite denar

60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!

ixhet memeti

Ixhet Memeti nuk ka imunitet

uji-vardar

Trupi i pajetë i një burri është nxjerrë nga Vardari në afërsi të Urës së Gurit, për momentin nuk dihet identiteti i tij

Polici-a-2-750x430

Shoferi 32 vjeç nga Kërçova humbi jetën në aksident trafiku

lojra

Do të largohen rekuizitat argëtuese në Karposh të Shkupit, konfirmon MPB

policia-714x420

Arrestohet kumanovari në Tetovë, ka tentuar ta sulmojë gruan e tij

antonio milloshoski

Milloshoski: Pas negociatave me VLEN-in për formimin e qeverisë, do të hapet mundësia për bisedime me ZNAM-in

ixhet memeti

Bastiset shtëpia dhe ambientet e zyrës të prokurorit Ixhet Memeti, dyshohet për mitmarje

INFO

NA NDIQ