Televizioni shtetëror turk i bën jehonë ekipit të kërkim-shpëtimit të FSK-së në Turqi

Iliria News Agency
Iliria News Agency

11/02/2023

Ekipe të kërkim-shpëtimit janë vendosur në Hatay të Turqisë, një nga zonat më të prekura nga tërmeti shkatërrues që goditi të hënën.

Disa pjesëtarë të Forcës së Sigurisë së Kosovës (FKS) kanë arritur të nxjerrin për së gjalli nënën dhe të birin e saj dy-vjeçar nga rrënojat e ndërtesave të shkatërruara shkaku i dy tërmeteve të fuqishme që goditen shtetin turk.

Pas këtyre sukseseve të forcat tona të sigurisë, televizioni publik turk, TRT ka realizuar një intervistë të shkurtër me oficerin e lartë ushtarak, Egzon Syla, i cili ka treguar se në shtetin turk gjenden dy njësi të FSK-së, ajo e kërkimit dhe e shpëtimit si dhe personel mjekësor.

closevolume_off
“Ne kemi ardhur këtu me njësinë ushtarake. Kur morëm lajmin të hënën, me aprovimin e presidentes, ne kemi arritur në vendin e ngjarjes. Ne kemi dy njësi – atë të kërkimit dhe të shpëtimit si dhe personel mjekësor. Gjithashtu kemi edhe njësinë e qenve K-9”, pohon Syla.

Ai më tutje tregon se deri më tani së bashku me forcat turke kanë shpëtuar disa persona ndërsa me të njëjtën situatë ishin përballur edhe disa vite më parë me tërmetet në Shqipëri.

Theksojmë se gjatë ditës së djeshme “Shoqata për Kërkim dhe Shpëtim e Kosovës” ka nxjerrë shtatë kufoma nga gërmadhat, në mesin e tyre edhe fëmijë.

Ndryshe, numri i të vdekurve në Turqi dhe Siri pas tërmetit ka shkuar në mbi 24 mijë persona.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

zgjedhjet-maqedoni

Në Dibër dhe Qendër Zhupë më shumë votues sesa banorë

Screenshot_2024-04-19-19-07-50-881_com.android.chrome-edit

Prani e madhe e njësive policore në Haraçinë të Shkupit

IMG_1265

Sondazhi i IRI: Serbia aleati më i rëndësishëm për qytetarët maqedonas, Bullgaria, Rusia dhe Kosova shihen si kërcënim

kandidatet president maqedoni zgjedhjet

Edhe 4 ditë deri në përfundim të fushatës për zgjedhjet presidenciale, ja çfarë premtojnë e për çfarë akuzojnë kandidatët

FB_IMG_1713533454518

VLEN takon mërgatën shqiptare në Berlin dhe Cyrih

IMG_1268

Anketa e CRPC: VMRO-DPMNE në avantazh para LSDM-së, VLEN para Frontit Evropian, ja si janë me deputetë?

boki-649x430

Boki 13: Kam kërcënime nga politikanët aktualë nga pushteti! Zoran Zaev është gjithçka, vetëm jo njeri që e mbron ligjin

kurti mediat

Ushtrimet serbe në kufi, Kurti: Serbia paraqet kërcenim për Kosovën

kandidatet president maqedoni zgjedhjet

Anketa e CRPC: Davkova para Pendarovskit, Taravari dhe Osmani në një garë të ngushtë! (TABELA)

INFO

NA NDIQ