Telma: Qeveria ka tërhequr propozimin për konsullin e përgjithshëm!

Iliria News Agency
Iliria News Agency

17/02/2022

Qeveria në një seancë sot me dyer të mbyllura ka tërhequr propozimin që prezantuesja 28-vjeçare Besmira Ejupi të jetë konsullja e re e përgjithshme në Nju Jork të SHBA-së, mëson televizioni Telma.

Qeveria para dy ditëve siç u paralajmërua në shumë media në një seancë të mbyllur ka pranuar pa asnjë vërejtje propozimin e ministrisë së jashtme, që Besmira Ejupi të emërohet konsull i përgjithshëm në Nju Jork – Nju Xhersi. Informacioni nxiti reagimin e opinionit, duke qenë se Ligji për Punët e Jashtme parashikon që nëse kandidati për Konsull të Përgjithshëm nuk vjen nga radhët profesionale diplomatike në Ministrinë e Jashtme, ai duhet të jetë person i afirmuar në fushën e jashtme. politikës dhe marrëdhënieve ndërkombëtare.

Ejupi në biografinë e saj si përvojë pune ka deklaruar se ka punuar si prezantuese në katër televizione.

Ministria e Punëve të Jashtme ka reaguar sot ndaj informacioneve të publikuara për emërimin nga qeveria Ejupi, duke thënë se janë publikuar informacione jo të plota lidhur me dërgimin e diplomatëve në Misionet Diplomatiko-Konsullore. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

matura-shteterore-provimi

Provimi i maturës shtetërore sivjet më 1 dhe 8 qershor

xhemail jusufi

BDI zgjodhi shefin e shtabit zgjedhor në Tetovë

stevo-pendarovskiii-780x470-1

PRSD mbështet rikandidimin e Pendarovskin për president

moti-1

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Spitali-i-Strugs-600x360-1

Sulmohet motra medicinale në Spitalin e Strugës

aksident kollar

Makina bie në lum në rrugën Kërçovë – Strazhë në afërsi të fshatit Kollare (VIDEO)

arben taravari kumanove

Sot në Gostivar konventa e promovimit të kandidatit presidencial, Arben Taravari

gjermani jeta

Janë dyfishuar çmimet e naftës dhe gazit në Gjermani, gjermanët mezi i’a dalin

IMG_9416

ASH e Selës tubim në Tetovë (VIDEO)

INFO

NA NDIQ