Temperaturat e larta, qytetarët nuk respektojnë rekomandimet e mjekëve

Picture of INA
INA

20/06/2024

Prej sot është ndezur alarmi portokalli i rrezikut nga temperaturat e larta në të gjithë territorin e shtetit. Përkundër temperaturave deri në 40 gradë celsius, shumica e qytetarëve nuk i respektojnë rekomandimet e mjekëve për mbrojtje nga rrezet ultravjollcë.

Alsat sjell pamje të sheshit që janë filmuar në kulmin e të nxehtit, ku shihet se shumica e qytetarëve janë direkt të ekspozuar në diell, nuk po mbanin kapela e ombrella, ndërsa nuk përdorin as krem për mbrojtje nga dielli.

“Momentalisht nuk po përdor krem për mbrojtjen e lëkurës, por për një gjë të tillë se mos është pak herët, duhet pasur kujdes të rinjtë… Pishinë, ujë, nën hije… Kishim nevojë ne jemi mysafirë…”, tha një qytetar.

A përdorni kremë për mbrojtje nga dielli?
-Jo, jo momentalisht jo.”

Si mbroheni prej diellit, a përdorni kremë për mbrojtje prej diellit?

Jo nuk arrijmë, deri tash kam qenë në punë…Vishem më lehtë…Ne rrijmë ndër hije, deri në orën 12 punojmë dhe shkojmë ndër hije. Na lëshojnë”, u shpreh një tjetër qytetar.

“Vështirë, vështirë. Ne jemi kaq vite dua të them të mësuar me këtë, prandaj ndonjëherë e kam shumë të vështirë ndonjëherë pak më mirë. Kjo është çfarë të them… -A përdorni kremë për mbrojtje nga dielli? Jo, vetëm ujë, dhe lëngje pijmë më shumë, ja kokakolë, këto punë, gjëra të tjera jo”, tha një tjetër qytetar.

Me kapela në kokë vëreheshin vetëm disa turistë të huaj, ndërsa i paktë ishte numri i qytetarëve të anketuar vendorë, që kanë marrë masa për mbrojtje nga dielli.

“Mbaj ombrellën, me krem faktor 50”, tha një qytetare.

“Përdori kremë, se unë kur dal në diell më djeg dielli ashtu e kam lëkurën. Përdori për t’u mbrojt…Po, pijmë ujë, pijmë lëngje”, u shpreh një tjetër qytetarë.

Në temperaturat përvëluese që në Shkup arritën deri në 39 gradë Celsius, disa fëmijë freskoheshin në shatërvanin e qytetit.

Qeveria në seancën e fundit rekomandoi që gratë shtatzëna dhe personat mbi 60 vjeç të lirohen nga puna prej më 19, deri të dielën më 23 qershor. /Alsat.mk

TË FUNDIT
2 orë
Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë
2 orë
Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë
4 orë
Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius
15 orë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi
18 orë
Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur

ME TE LEXUARA

21 orë
Rritet fluksi i hyrje-daljeve në Tabanoc
21 orë
Sindikata e Gazetarëve të RMV-së: Ndalini konferencat për media në ambient të hapur në mes të valës së të nxehtit
21 orë
Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik
1 ditë
Deri 41 gradë, ky është moti për sot
19 orë
Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin
1 ditë
Mickoski: Marrëdhëniet e mira fqinjësore janë rrugë me dy kahje, pyetja e vërtetë është pse Greqia nuk e respekton Marrëveshjen e Prespës
18 orë
Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur
24 orë
Memedi: Janë ndërmarrë masat për rastin e foshnjes 4 muajshe, do ketë përgjegjësi

LEXO MË SHUMË

IMG_4341

Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë

BDI Ali Ahmeti

Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë

moti Vapa nxehti temperaturat

Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius

ali ahmeti

Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi

Arben Fetai Qeveri

Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur

bilall kasami

Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin

natasha gaber

Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik

kameramedia

Sindikata e Gazetarëve të RMV-së: Ndalini konferencat për media në ambient të hapur në mes të valës së të nxehtit

Tabanoc kufi

Rritet fluksi i hyrje-daljeve në Tabanoc

INFO

NA NDIQ