Temperaturat e larta,MASH do të vendosë nëse do të ketë orë të shkurtuara

Picture of INA
INA

11/06/2024

Ministria e Arsimit do të duhet të vendosë se nëse ditëve në vijim, për shkak të temperaturave të larta, nxënësit do ta ndjekin procesin arsimor me orë të shkurtuara. Kështu u përgjigj Safet Neziri, këshilltar në Ministrinë e Arsimit dhe Shkencës në pyetjen se nëse Ministria e Arsimit dhe Shkencës do t’i përgjigjet pozitivisht iniciativës së prindërve, të cilët kërkuan që për shkak të temperaturave të larta, viti shkollor të përfundojë para 17 qershorit apo fëmijët të kenë orë të shkurtuara ditëve në vijim.

“Do të shohim, do të vendosë Ministria.”, – u shpreh këshilltari në Ministrinë e Arsimit dhe Shkencës, Safet Neziri.

Nga ambasada e fëmijëve “Megjashi” theksojnë se nëse iniciativa nuk merr përgjigje pozitive, ndërsa prindërit insistojnë, duhet të gjendet një kompromis mes të dyja palëve, në të cilin fëmijët kanë prioritet.

“Nëse nuk ka pajtueshmëri nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës, ndërsa insistojnë prindërit në kërkesë të fëmijëve, atëherë duhet të gjendet zgjidhje me kompromis. Gjithmonë interesat e fëmijëve duhet të merren parasysh dhe të jemi në funksion të tyre, të mos humbin orë, por edhe ta zotërojnë materialin. Ka mënyra kreative se si mund të bëhet ajo.”, – theksoi Dragi Zmijac nga Ambasada e fëmijëve “Megjashi”.

Këto komente u bënë me rastin e promovimit të publikimit “Modulet për arsimim paqësor në shkollimin e mesëm”. Kjo sipas kompetentëve është e nevojshme për parandalimin dhe pengimin e dhunës mes bashkëmoshatarëve. Ky publikim do t’i ndihmojë mësimdhënësit e shkollave të mesme në procesin e përgjithshëm të zgjidhjes së konflikteve mes nxënësve

TË FUNDIT
4 orë
Deputetët turq të Frontit kërkojnë që në Kuvend të flitet edhe gjuha turke
5 orë
Ndërroi jetë gazetari Isuf Kadriu, zv/kryeredaktori i TV ALSAT
6 orë
Ish-deputeti i LSDM humb jetën tragjikisht (FOTO)
6 orë
Duraku: Ne jemi ata që kemi legjitimitetin tek shqiptarët, kemi fitore të pastër në gjitha komunat shqiptare
7 orë
Azizi drejtuar BDI-së: Stoilkoviçin nuk e sollëm ne, atë e gjetëm në mesin tuaj (VIDEO)

ME TE LEXUARA

1 ditë
Azizi: Në vitin 2016 ra regjimi i Gruevskit, sot po bie regjimi i Ali Ahmetit (VIDEO)
1 ditë
Murati: Shpresoj që një ditë do të flas në gjuhën turke në këtë Kuvend
4 orë
Deputetët turq të Frontit kërkojnë që në Kuvend të flitet edhe gjuha turke
1 ditë
Derisa Kuvendi po debaton për Qeverinë e re, kryeministri Xhaferi nën hije duke u freskuar (FOTO)
14 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut, pasdite paralajmërime për shi
2 ditë
Zjarri në afërsi të Kërçovës ende aktiv

LEXO MË SHUMË

bejxhan iljaz

Deputetët turq të Frontit kërkojnë që në Kuvend të flitet edhe gjuha turke

isuf kadriu

Ndërroi jetë gazetari Isuf Kadriu, zv/kryeredaktori i TV ALSAT

LSDM

Ish-deputeti i LSDM humb jetën tragjikisht (FOTO)

sadulla duraki duraku

Duraku: Ne jemi ata që kemi legjitimitetin tek shqiptarët, kemi fitore të pastër në gjitha komunat shqiptare

Adnan Azizi

Azizi drejtuar BDI-së: Stoilkoviçin nuk e sollëm ne, atë e gjetëm në mesin tuaj (VIDEO)

arben taravari

Taravari para votimit të Qeverisë: Këto janë zotimet tona!

Mickoski

Kathimerini: A do të bëhet Mickoski Orbani i izoluar i Ballkanit!?

Klinika Shkupi Spitali Shkup

Sa do të kursehet në shëndetësi me heqjen e drejtorëve ekonomik nga Klinikat

autobus-privat-shkup

Nga e hëna, transportuesit privatë nuk do të qarkullojnë, shkak borxhet ndaj tyre

INFO

NA NDIQ