Tenderi i MPJ-së për “Eurovian”, Gërkovska: Është shkelur ligji, të ketë përgjegjësi!

INA
INA

13 Shtator, 2023

Zëvendëskryeministrja për qeverisje të mirë Sllavica Gërkovska pret nga Komisioni Antikorrupsion që vërtetojë nëse ka pasur pazarllëqe për ndikim në rastin e “Eurovia” dhe në bazë të gjetjeve të tyre do të vendoset se si do të veprohet mbi rastin. Gërkovska thotë se duhet të ketë përgjegjësi edhe vonesat me kthimin e parave deri tek donatori Eurovia. Kompania “Eurovia” ka fituar tenderin prej 1.8 milion eurosh të Ministrisë së Jashtme për adoptimin e hapësirave të qendrës “Boris Trajkovski” për nevojat e konferencës së OSBE-së e cila do të mbahet në dhjetor.

“Unë pres nga Komisioni Antikorrupsion të vazhdojë në drejtim të kompetencave të saj të vërtetojë se për çfarë arsye janë kthyer paratë 1 muaj para shpalljes së tenderit, kush duhet ta bëjë kontrollin që s’është bërë sepse në ligj ka një afat se kur duhet të kthehen paratë. A ekziston, siç pohonte në fillim Antikorrupsioni se ka pasur tregti me ndikim, që është përgjegjësi e Komisionit Antikorrupsion. Pres që kjo të vazhdojë edhe në periudhën e ardhshme sepse kjo është pjesa financiare që ka shkelje dhe duhet të ketë përgjegjësi”, theksoi Sllavica Gërkovska, zv/kryeministre për Qeverisje të Mirë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2023-09-22-00-08-01-741-edit_com.facebook.katana

Ndërron jetë Musadik Pajaziti i Grupit të Kumanovës

Screenshot_2023-09-21-23-35-55-588-edit_com.facebook.katana

Ringjallet “Ilirida”

higjiena komunale shkup protest

Këshilltarët e ASH-së rrëzojnë vendimin e Maznevës, rikthejnë në punë punëtorët e NPK “Higjiena Komunale” Shkup

IMG_5173

Kasami takim me Lazim Destanin, çka u dakorduan?

policia-1-1-1392x766

Dramë në Shkup: Përleshen fizikisht dy kinezë

harta-komunat-shqiptare-maqedoni

“Struga dhe Çairi më së paku premtime të mbajtura”/14 komuna shqiptare “nën thjerrën” e IDEA-s

IMG_5172

Fronti Evropian? – Hoxha: Nuk duhet hedhur si ide, jemi të hapur të bisedojmë!

IMG_5169

Taravari: Aleanca ka besueshmëri stabile në elektorat

IMG_5171

Spitali i Kumanovës me drejtore të re

INFO

NA NDIQ