Tension në Ballkan, Rusia do bllokojë marrëveshjen Maqedoni-Greqi

0

Moska ka paralajmëruar se do të bllokojë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së marrëveshjen për emrin e Maqedonisë.

Kjo lëvizje e saj i bashkangjitet dëbimit të diplomatëve grekë, si një lloj kundërpërgjigje ndaj vendimit të Athinës.

Mediat greke shkruajnë se ka patur një telefonatë të tensionuar midis ministrit të Jashtëm rus Sergei Lavrov dhe shefit të diplomacisë greke Nikos Kotzias.

Sipas tyre, Kotzias i ka treguar ministrit të Jashtëm rus vijat e kuqe që Athina nuk lejon të tejkalohen, si dhe i ka folur edhe për vendet e treta që janë angazhuar në sabotimin e marrëveshjes për çështjen e emrit.

Lavrov mësohet të ketë thënë se Rusia do ta bllokojë marrëveshjen në Këshillin e Sigurimit të OKB, por Kotzias i është përgjigjur se marrëveshja është transparente dhe nuk mund të ndalet.

Krerët e shteteve të Aleancës së NATO-s morën dje vendimin e tyre që Maqedonia t’i bashkohet kësaj aleance, me kushtin që të përmbyllë të gjitha procedurat e brendshme që lidhen me marrëveshjen e emrit.