Tensione në qeverinë turke, lideri i opozitës kryeson ndaj Erdogan në sondazhe

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/03/2023

Sipas sondazheve të fundit, lideri i opozitës turke Kemal Kiliçdaroglu kryeson ndaj presidentit Rexhep Tajip Erdogan në zgjedhjet e majit, gjë që ka shkaktuar shqetësim në kampin qeveritar.

Sipas një sondazhi nga ORC Research, Kilicdaroglu është përpara Erdoganit me gati 14%. Qytetarët janë pyetur se për cilin nga të dy kandidatët do të votonin duke zgjedhur me 43,2% Erdogan dhe 56,8% Kilicdaroglu.

Sondazhi u krye nga ORC Research midis 4 dhe 6 mars. Megjithatë, një sondazh përkatës nga e njëjta kompani janarin e kaluar tregoi se kreu i opozitës së bashkuar do të kishte vështirësi të mposhtte presidentin turk në raport me kryebashkiakët e Ankarasë dhe Stambollit, respektivisht Mansour Yavas dhe Ekrem Imamoglu.

Megjithatë, tabloja duket se po ndryshon për kreun e Partisë Popullore Republikane (CHP), pasi ai u zgjodh si kandidat nga aleanca e gjashtë partive opozitare.

Pranimi i Kilicdaroglu duket se ka fituar pikë, nga njoftimi se Yavas dhe Imamoglu do të jenë nënkryetarë të qeverisë së ardhshme me përgjegjësi të rëndësishme.

TË FUNDIT
15 orë
Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?
16 orë
Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua
19 orë
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë
21 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)
21 orë
Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump

ME TE LEXUARA

1 ditë
Incidenti në Pensilvani ku u plagos ish-Presidenti Trump, dyshohet për një të vdekur
1 ditë
Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet
21 orë
FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!
21 orë
Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump
21 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)
19 orë
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë
16 orë
Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua
15 orë
Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?
1 ditë
Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)

LEXO MË SHUMË

IMG_4355

Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?

trump sulm

Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua

IMG_4340

“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë

Snajper trump

Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)

biden trump

Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump

trump sulm

FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!

trump-6-1

Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet

trump sulm

Incidenti në Pensilvani ku u plagos ish-Presidenti Trump, dyshohet për një të vdekur

trump sulm

Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)

INFO

NA NDIQ