Tensionet në Ukrainë-Rusi, Pendarovski: Maqedonia e Veriut ka bërë të gjitha përgatitjet e nevojshme

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

01/02/2022

Presidenti i vendit, Stevo Pendarovski pas mbledhjes së Këshillit të Sigurisë tha se mes tjerash është diskutuar edhe për tensionet aktuale në kufirin mes Ukrainës dhe Rusisë, përcjell TV21. I pari i shtetit tha se Maqedonia e Veriut ka bërë përgatitjet obliguese si anëtare NATO-s.

“Maqedonia e Veriut si anëtare e NATO-s ka qenë e obliguar për t’i bërë, dhe i ka bërë të gjitha përgatitjet e nevojshme për skenarët e mundshme në varësi se si do të zhvillohen rrjedhat e ngjarjeve në periudhën në vazhdim në atë pjesë të botës. Në këtë drejtim, i përshëndesim përpjekjet e diplomatëve që po zhvillohen në nivele të ndryshme, që po i ndërmarrin faktorët kryesorë në komunitetin ndërkombëtarë, me çka i jepet shans dialogut dhe bisedimeve, e jo armëve dhe retorikës ushtarake”, tha presidenti Pendarovski.

TË FUNDIT
3 orë
Ky flamur ka çartur mediumin serb, kjo ndodhi në ndeshjen Itali – Shqipëri, mbi 50 mijë shqiptarë (FOTO)
12 orë
FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë
17 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)
18 orë
Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)
21 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

ME TE LEXUARA

1 ditë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
1 ditë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
21 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
1 ditë
Orhan Murtezani ministër për Integrime?
18 orë
Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)
1 ditë
Zero roaming me BE-në deri më 2027
17 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)
1 ditë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut

LEXO MË SHUMË

shqiptaret plisa tifozet kuq e zi

Ky flamur ka çartur mediumin serb, kjo ndodhi në ndeshjen Itali – Shqipëri, mbi 50 mijë shqiptarë (FOTO)

voglushja qan

FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

besmir limani

Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

INFO

NA NDIQ