Tentativë e re e Gjykatës Kushtetuese për zgjedhje të kryetarit

Picture of ina-online
ina-online

03/06/2024

Në Gjykatën Kushtetuese sot duhet të mbahet vazhdimi i seancës për zgjedhjen e kryetarit të ri të Gjykatës.

Kjo do të jetë përpjekja e shtatë e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese, pasi dështuan gjashtë përpjekjet në dy vazhdimet paraprake të seancës të zgjidhet kryetari. Në seancën e së enjtes dhe në vazhdimin të premten, gjykatësit në gjashtë raste kanë zgjedhur ndërmjet kandidatëve Tatjana Vasiq Bozaxhieva dhe Ana Pavlovska Daneva, por asnjëra prej tyre nuk e mori shumicën e nevojshme.

Kryetari i ri i Gjykatës Kushtetuese duhet ta zëvendësojë kryetaren e deritanishme Dobrilla Kacarska, mandati trevjeçar i së cilës skadoi të dielën, më 2 korrik.

Sipas rregullores, Gjykata Kushtetuese në seancë zgjedh kryetarin e Gjykatës nga radhët e gjykatësve me një shumicë prej dy të tretave nga numri i përgjithshëm i gjykatësve, me votim të fshehtë.

Përveç Kacarskës, gjykatës aktual në Gjykatën Kushtetuese njëri nga të cilët do ta marrë funksionin e kryetarit janë Naser Ajdari, Osman Kadriu, Darko Kostadinovski, Fatmir Skender, Tatjana Vasiq Bozaxhieva, Elizabeta Dukovska, Jadranka Daboviq Anastasovska dhe Ana Pavlovska Daneva.

Çdo gjykatës mund të propozojë një kandidat për kryetar të Gjykatës Kushtetuese.

Propozimi për kandidat për kryetar të Gjykatës Kushtetuese përcaktohet nga një komision prej tre gjyqtarëve të zgjedhur nga shumica e numrit të përgjithshëm të gjykatësve.

Nëse kandidati nuk merr shumicën e kërkuar të votave, procedura për zgjedhjen e kryetarit përsëritet.

Mandati i kryetarit të Gjykatës Kushtetuese është tre vjet, pa të drejtë të rizgjedhjes.

TË FUNDIT
5 orë
bdi ali ahmeti kuvend
Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut
5 orë
FB_IMG_1718221732728
Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit...
7 orë
kombetarja
Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë
8 orë
Mickoski
Mickoski paralajmëron 100 milionë euro ndihmë për komunat
9 orë
buka
Shtrenjtohet buka

ME TE LEXUARA

17 orë
zjarrfikesi-fsfsdfsf-800x445
Shpërthen zjarr në një deponi në Shkup, digjen guma
13 orë
vlen gashi kasami mexhiti taravari
Brenda VLEN-it arrihet kompromisi për resorët, MEPSO i kalon LD-së ...
5 orë
FB_IMG_1718221732728
Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit...
17 orë
qeveria
Ja si do të duket përbërja e re e Qeverisë
13 orë
IMG_2927
Naser Hani, atdhetari nga Veleshta që i dha shumë shqiptarisë
5 orë
bdi ali ahmeti kuvend
Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut
17 orë
Lidl
Për 9.5 milionë euro, Lidl e ka blerë objektin e Mr.Bricolage nga “...
12 orë
Mickoski
Mickoski të martën dërgon në Kuvend përbërjen e kabinetit qeveritar
17 orë
afrim gashi qehaja
Gashi takon ambasadorin e Kosovës në Maqedoni, Florian Qehajën

LEXO MË SHUMË

bdi ali ahmeti kuvend

Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut

FB_IMG_1718221732728

Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës

kombetarja

Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë

Mickoski

Mickoski paralajmëron 100 milionë euro ndihmë për komunat

buka

Shtrenjtohet buka

IMG_2933

Holandezin e kafshoi gjarpëri në Ohër, nuk kishte serum në spitalin e Ohrit, e shpëtuan në Dibër

IMG_2930

Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë

mickoski hristijan

Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz. Lloga ja si i përgjigjet

shkolle klase

I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët

INFO

NA NDIQ