Tërhiqet Prespa, banorët i druhen një katastrofe natyrore

Picture of INA
INA

14/09/2023

Varka e peshkatarit, Vanço Vasilevski, has shpesh tokën kur lundron në liqenin e Prespës, një nga më të vjetrit të Evropës dhe shtëpia e më shumë se 2000 llojeve të peshqve, shpendëve, gjitarëve dhe bimëve.

Kjo është një shenjë e sasisë së madhe të ujit që po humb liqeni.

“Në dy, tre muajt e fundit uji ka rënë 36 centimetra dhe në ditët e fundit ndoshta edhe dy apo tre centimetra”, tha Vasilevski, i cili është në fund të të 60-ave.

“Do të ulet më shumë. Nuk ka shi, nuk ka dimër, nuk ka borë, nuk ka lumenj. Vetëm një lumë hyn në liqen… Kjo është një fatkeqësi, një fatkeqësi natyrore.”

Rënia e nivelit të ujit ka vazhduar gjatë dekadave. Niveli i ujit në Liqenin e Prespës, i cili ndodhet lart në male dhe është 5 milionë vjet i vjetër, tani është më shumë se 8 metra më i ulët se fundi i viteve 1970.

Në një raport të vitit 2022, imazhet satelitore të kapura nga NASA treguan se liqeni kishte humbur 7% të sipërfaqes së tij dhe gjysmën e vëllimit midis vitit 1984 dhe 2020.

Një i ri që banon në zonë, Aleksandar Ilievski, teksa ecën mbi një platformë tregon sesi kur ishte më i vogël, hidhej bashkë me shokët nga aty e drejt e në ujë.

Megjithatë, sot, poshtë këmbëve të tij ka në vend të ujit, tokë dhe është rritur bari.

Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) ka paralajmëruar se disa lloje të kafshëve të egra në liqen janë në rrezik të zhdukjes për shkak të shkatërrimit të habitatit të tyre nëpërmjet praktikave të dëmshme bujqësore, erozionit, mbetjeve të patrajtuara dhe ujërave të zeza.

Çdo rënie e nivelit të ujit mund të ndikojë në liqenin e Ohrit, i cili ndodhet vetëm 10 km larg Prespës dhe që merr rreth një të tretën e ujit prej tij.

Ambientalistët thonë se mungesa e shiut, avullimi dhe përdorimi i tepërt i ujit për ujitje nga të tria vendet që liqeni lag janë arsyet kryesore për humbjen e ujit.

Dragan Arsovski, biolog nga Organizata Joqeveritare në Shkup Shoqëria Gjeologjike Maqedonase, tregon se niveli i liqenit është ngritur dhe ka rënë gjatë shekujve dhe natyra ka mbijetuar. Por sot njerëzit nuk po arrijnë të përshtaten dhe të ndërmarrin veprime.

“Ka disa gjëra kur bëhet fjalë për ndryshimet klimatike globale që ne thjesht nuk mund t’i ndryshojmë dhe duhet të përshtatemi me atë që do të vijë. Disa gjëra ndoshta mund t’i ndryshojmë, si zakonet tona të përditshme”, tha ai.

TË FUNDIT
8 minuta
Në Shkup është gjetur i vdekur një shtetas i Kroacisë
10 minuta
Bajrami: Ndryshimi solli lirinë për dhunuesit e 27 prillit
11 minuta
Pesë të dënuarit për ngjarjet e 27 prillit sot janë liruar me pushim prej 30 ditësh
24 minuta
Themelohet organ i përbashkët i koalicionit VLEN
1 orë
“Shtëpi, e ëmbla shtëpi” Vajza të reja lënë diasporën për Kosovën

ME TE LEXUARA

1 ditë
Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!
4 orë
Kryeministri Mickoski merr rrogë 2.280 euro, ministrat dhe zv/ministrat 1.870 euro
12 orë
Këmbimi valutor/ Çfarë po ndodh sot me monedhat e huaja? Me sa po blihen dhe shiten dollari dhe euro
8 minuta
Në Shkup është gjetur i vdekur një shtetas i Kroacisë
1 ditë
Ethet e turizmit! A rrezikohet të na kthehet në një bumerang
10 orë
LSDM: Biletat e klasës biznes të Mickoskit dhe ministrave në SHBA kushtuan 20 mijë euro
1 ditë
VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët
4 orë
Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive
11 orë
Maqedonia e Veriut do të rris numrin e fluturimeve me çmime të ulta

LEXO MË SHUMË

MPB-policia-maqedonise

Në Shkup është gjetur i vdekur një shtetas i Kroacisë

naim bajrami

Bajrami: Ndryshimi solli lirinë për dhunuesit e 27 prillit

cavkov te denuarit 27 prilli

Pesë të dënuarit për ngjarjet e 27 prillit sot janë liruar me pushim prej 30 ditësh

vlen

Themelohet organ i përbashkët i koalicionit VLEN

vajzat diaspora

“Shtëpi, e ëmbla shtëpi” Vajza të reja lënë diasporën për Kosovën

naser-pajaziti

BDI në “lucidum intervallum”

cavkov te denuarit 27 prilli

Çavkov del nga burgu

venko filipce

Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor

Kamala Harris 2

Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave

INFO

NA NDIQ