Tërhiqet propozimi që Lubomir Joveski të bëhet gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese

ina-online
ina-online

24/01/2024

Propozimi që Lubomir Joveski të zgjidhet gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese është tërhequr, sipas asaj është shterur rendi i ditës nga seanca e 13-të e Komisionit për zgjedhje dhe emërime dhe debati në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë së Veriut ka përfunduar.

Debati i sotëm ka qenë vazhdimi i 25-të i seancës së 13-të të Komisionit, në të cilin është zhvilluar debati për kandidatin për gjyqtar kushtetues Lubomir Joveski, i cili ndërkohë është pensionuar dhe nuk është më prokuror publik.

Joveski ka qenë një nga kandidatët e propozuar të LSDM-së për punë në Gjykatën Kushtetuese.

Gjykata Kushtetuese një periudhë të gjatë punon në përbërje jo të kompletuar, sepse procedura për zgjedhje të anëtarëve të rinj është bllokuar në Kuvend.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

sela-taravari

Taravari sfidon Selën: Dilni vetë, unë jam i gatshëm t’i nënshkruaj ato lista që do më sillni dhe do t’i vulosi që të merrni pjesë në zgjedhje!

abazoviq dritan

Abazoviq: Tash shqiptarët në Mal të Zi nuk e ngrisin më flamurin edhe pse kanë të drejtë

Afrim Gashi

Gashi tregon arsyet se pse u bashkua opozita shqiptare

IMG_9532

Sela nga Saraji: Nuk e përkrahim Arben Taravarin për president

Elmi Aziri

Aziri: ASH del e vetme në zgjedhje, kjo çështje do të diskutohet dhe në organet partiake!

Talat Xhaferi

Xhaferi: Maqedonia e Veriut ndërton vlera evropiane të bashkëjetesës, multikulturalizmit dhe multietnicitetit

Arjanit Hoxha ziadin sela zejdi

Si do të shkojë ASH-ja e Selës në zgjedhje? Zejdi është për bllok të gjerë politik, Hoxha i sigurt për koalicion fitues

arber ademi

Ademi: Brenda javës i unifikojmë pagat e profesorëve

Abdush demiri

KSHZ kompleton përbërjen e saj, Abdush Demiri bëhet anëtari i shtatë i saj

INFO

NA NDIQ