“Tërmet’ gjeopolitik në Ballkan”, Italia miraton dërgimin e trupave shtesë në Kosovë

Picture of INA
INA

12/04/2024

Italia po përgatitet të dërgojë trupa shtesë në Kosovë. Aktualisht janë 850 ushtarë italianë në kuadër të KFOR në Kosovë dhe kjo shifër pritet të shkojë në 1mijë e 550. Ky është rezultati që vjen nga diskutimet e Gjeneralit italian, Francesko Figliuolo para Parlamentit të Italisë.

Ky i fundit drejton Komandën e Përbashkët të Operacioneve Përgjegjëse për të gjitha misionet e Italisë jashtë vendit. Gjenerali i lartë theksoi se grupi shtesë i ushtarakëve Italian ka qenë prej disa kohësh në gatishmëri të hershme, që nga vera e kaluar të cilët do të përdoreshin për të menaxhuar demonstratat e dhunshme të minoritetit serb në veri të Kosovë.

Zyrtarë ushtarakë dhe parlamentar të Senatit italian theksojnë se lufta mund të shpërthejë në Bosnje, aty ku aktualisht Italia ka prezente 180 ushtarë. Gjeneral Figliuolo njoftoi se “në enklavën ruse të Kaliningradit u përmbyll zyrtarisht angazhimi i sistemit të mbrojtjes kundërajrore dhe antiraketë të Italisë. Ajo është një nga pesë bateritë ekzistuese, njëra prej të cilave aktualisht është e vendosur në Kuvajt. Angazhimi italian vjen në kuadrin e dërgimit të afro tre mijë ushtarëve, një mijë e njëqind automjete tokësore, njëzet aeroplanë, një anije, për të forcuar krahun lindor të NATO-s, i cili gjendet në vijën më të ashpër të frontit me Rusinë.

Për herë të parë gjenerali dha të dhëna për stërvitjen e ushtrisë ukrainase të kryer nga instruktorët italianë të zhvilluar në Itali, në bazat belge, gjermane, belge dhe polake. Sipas gjeneralit Italian rreth 1420 ushtarë të Kievit janë trajnuar në Itali.

TË FUNDIT
1 ditë
Gashi: E kuptueshme sjellja Ramës sepse Albini ja shkatërroi karrierën në Kosovë, Maqedoni, Luginë...
2 ditë
Mbahet mbledhja e Komitetit të Ministrave të KiE-së, Kosova s’është në rend dite
2 ditë
Sot përfundon procesi i regjistrimit të popullsisë, ja kur dalin rezultatet
2 ditë
LQSHA e DioGuardit: Kosova mos të kushtëzohet, SHBA të ndryshojë politikën e saj në Ballkan
3 ditë
Kurti: I bëj thirrje Serbisë që t’ia dorëzojë Kosovës Millan Radoiçiqin dhe grupin e tij paramilitar

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

shkelzen-gashi

Gashi: E kuptueshme sjellja Ramës sepse Albini ja shkatërroi karrierën në Kosovë, Maqedoni, Luginë…

asambleja-kie-keshilli-i-evropes

Mbahet mbledhja e Komitetit të Ministrave të KiE-së, Kosova s’është në rend dite

festime-flamuri-kosoves

Sot përfundon procesi i regjistrimit të popullsisë, ja kur dalin rezultatet

dioguardi-

LQSHA e DioGuardit: Kosova mos të kushtëzohet, SHBA të ndryshojë politikën e saj në Ballkan

Kurti

Kurti: I bëj thirrje Serbisë që t’ia dorëzojë Kosovës Millan Radoiçiqin dhe grupin e tij paramilitar

flamuri-kosov-be

Kosova njofton Këshillin e Evropës se po përgatit draft-statut për Asociacionin

Hajrulla Ceku

Euro 2027 organizim i përbashkët Shqipëri-Serbi, reagon ministri i Kosovës: Nuk na treguan dhe nuk na pyetën fare

Lutfi Haziri

“Nuk keni parë asgjë”, Haziri: Do të shokohen besimtarët politikë të Kurtit

Nasim Haradinaj

Nasim Haradinaj detyrohet t’i nënshtrohet një operacioni në Kosovë, Haga nuk e lejon të shkojë në Suedi

INFO

NA NDIQ