“Termini im”, në shumë qytete s’ka termine deri në fund të marsit

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

17/01/2023

Deri në fund të marsit, sistemi “Termini im ” nuk ka asnjë termin të lirë në spitalet në Vinicë, Vevçan, Prilep, Pehçevë, Negotinë dhe Kavadar. Pacientët që kanë raste urgjente, ekzaminimet duhet t’i paguajnë privatisht. Problemi alarmohet edhe nga mjekët amë.

“Nuk arrijmë të plotësojmë nevojat e pacientëve tanë, sepse nëse kam 20 pacientë për kujdes do të arrijë të marrë gjashtë termine, të tjerët mbeten të pa shërbyer, të pakënaqur. Ndonjëherë bllokohemi për referime prioritare, bllokohemi edhe për ato urgjente. Edhe atëherë kemi problem se si t’i dërgojmë pacientët dhe duhet të referohen në nivelin e mesëm.”, – u shpreh mjekja amë, Lilija Çolakova Dervishovska.

Ajo thotë se është koha për të bërë ndryshime në sistemin “Termini im” dhe të shkohet sipas rasteve urgjente. Pacientët me tumor nuk mund të presin me muaj për eko të gjirit, prostatës apo procedurave të tjera diagnostikuese. Nga Ministria e Shëndetësisë nuk kanë informacione se në cilin institucion shëndetësor pritet më gjatë për ekzaminim.

“Sa i përket termineve të lira për mjekësi interne, për momentin, varion nga institucioni dhe qyteti. Në Shkup pritet rreth 7 ditë, por kjo është e ndryshueshme.”, – thanë për TVM nga ministria e Shëndetësisë.

Mungesa e mjekëve specialist është njëri nga problemet që shkakton pritje të gjata për termine. Po aq e rëndësishme është edhe mungesa e objekteve shëndetësore dhe pajisjeve të reja diagnostikuese, diçka që është premtuar nga sektori i shëndetësisë.

TË FUNDIT
17 minuta
Agjencia e postave do ta prezantojë gjendjen e tregut postar në RMV
23 minuta
Mexhiti: Nga 18 deputetë të Frontit, 3-4 deputetë me një këmbë janë pjesë e shumicës së re
24 minuta
Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima
1 orë
Mexhiti: Unë dhe Taravari besoj që do të jemi në ekzekutiv, liderët kësaj radhe nuk do të rrijnë në Reçicë
8 orë
Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet

ME TE LEXUARA

17 orë
Dudush tregon si u sulmua
1 ditë
Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima
11 orë
Ministria e Drejtësisë: Dënojmë gjuhën denigruese të VMRO-së ndaj institucioneve shtetërore
20 orë
Lloga: Dhuna e numrave nga komuniteti shumicë në Maqedoninë e Veriut ka dhuruar vetëm pasoja për shqiptarët
16 orë
Mickoski i përgjigjet Ahmetit: Mos bëjë si fëmijë i lazdruar
1 ditë
Kroacia mund ta marrë përsipër ngritjen e padisë kundër Serbisë për gjenocid në Kosovë?
11 orë
Visar Ademi: Për fat të keq në 20 vitet e kaluara politikanët shqiptarë më tepër kanë shikuar llogaritë e tyre bankare se sa të drejtat tona

LEXO MË SHUMË

posta-780x439-1

Agjencia e postave do ta prezantojë gjendjen e tregut postar në RMV

Izet Mexhiti

Mexhiti: Nga 18 deputetë të Frontit, 3-4 deputetë me një këmbë janë pjesë e shumicës së re

Moti_26-780x470-1

Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima

opozita shqiptare vlen len taravari gashi, kasami, mexhiti

Mexhiti: Unë dhe Taravari besoj që do të jemi në ekzekutiv, liderët kësaj radhe nuk do të rrijnë në Reçicë

IMG_2555

Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet

dejvid daviv gir geer

Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit

IMG_2550

Visar Ademi: Për fat të keq në 20 vitet e kaluara politikanët shqiptarë më tepër kanë shikuar llogaritë e tyre bankare se sa të drejtat tona

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Ministria e Drejtësisë: Dënojmë gjuhën denigruese të VMRO-së ndaj institucioneve shtetërore

qeveria-750x430

Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

INFO

NA NDIQ