Terzic: Real Madridi është favorit, por nuk na intereson

Picture of ina-online
ina-online

01/06/2024

Trajneri i Borussia Dortmundit, Edin Terzic, dëshiron që skuadra e tij të përqafojë statusin e tyre të jo-favoritë në Ligën e Kampionëve në UEFA kundër Real Madridit.

Dortmundi përballet me Los Blancos në Wembley Stadium në një përballje të vështirë finale për të mbyllur sezonin e garës elitare evropiane.

Skuadra e Bundesligës përfundoi në vendin e pestë në Bundesliga dhe shkon në finale si jo-favoritë kundër Real Madridit.

Kampionët aktualë të La Ligës po synojnë trofeun e 15-të të Kupës Evropiane/Ligës së Kampionëve kundër një skuadre të pafat si Dortmundi.

Megjithatë, pavarësisht se shanset janë kundër tyre, Terzic dëshiron që lojtarët e tij ta kanalizojnë atë energji në avantazhin e tyre.

Ai i bëri thirrje skuadrës së tij të kujtonte statusin e tyre para ndeshjes përpara fitoreve gjysmëfinale ndaj Paris Saint-Germain muajin e kaluar.

“Nëse luan 10 ndeshje kundër Real Madridit është e vështirë, por nëse shkon në një finale, gjithçka është e mundur. Bëhet fjalë për lojën, jo për rastin. Kemi pasur 60 ndeshje për t’u përgatitur për finalen”.

“Është e qartë se ata janë favoritë, por ne nuk na intereson. Nuk ishim favoritë kundër Atletico Madridit apo PSG-së”, ka thënë Terzic në konferencën e tij për shtyp para ndeshjes.

Mesazhi i Terzic do të jetë jetik për lojtarët e tij, përpara përballjes me Real Madridin në Londër, me të dhënat aktuale të OPTA që i vendosin ata në më pak se 35% për të dalë si kampionë.

TË FUNDIT
5 orë
Lëndimet, Turqia humb lojtarin e katërt në “EURO 2024”?!
7 orë
“Do të ishte qesharake”, Kroos: Nëse nuk e mendoja suksesin, nuk do të isha kthyer
8 orë
Gennaro Gattuso del sërish në skenë, do të ulet në stolin e Hajduk Splitit
8 orë
Mediat italiane analizojnë Shqipërinë, ja si e vlerësojnë ato ekipin e Sylvinhos!
8 orë
Thiago Motta zyrtarizohet si trajneri i Juventus

ME TE LEXUARA

8 orë
Gennaro Gattuso del sërish në skenë, do të ulet në stolin e Hajduk Splitit
7 orë
“Do të ishte qesharake”, Kroos: Nëse nuk e mendoja suksesin, nuk do të isha kthyer
1 ditë
Kombëtarja “top”, asnjë kuqezi s’ka lëndime
5 orë
Lëndimet, Turqia humb lojtarin e katërt në “EURO 2024”?!
1 ditë
Guardiola: Këto janë shtetet favorite në EURO 2024
1 ditë
EURO 2024: Disa fakte për Kampionatin Evropian në Gjermani
1 ditë
Chelsea bën marrëveshje me Aston Villan, merr sulmuesin dhe jep mesfushorin?
1 ditë
Real Madridi synon Theo Hernandezin nëse dështon transferimi i Davies

LEXO MË SHUMË

kombetarja turke turqia

Lëndimet, Turqia humb lojtarin e katërt në “EURO 2024”?!

toni kroos kros

“Do të ishte qesharake”, Kroos: Nëse nuk e mendoja suksesin, nuk do të isha kthyer

Gennaro Gattuso

Gennaro Gattuso del sërish në skenë, do të ulet në stolin e Hajduk Splitit

kombetarja-kuq-e-zi

Mediat italiane analizojnë Shqipërinë, ja si e vlerësojnë ato ekipin e Sylvinhos!

Thiago Motta

Thiago Motta zyrtarizohet si trajneri i Juventus

kombetarja kuq e zi

Kuqezinjtë të motivuar për Europianin/ Laçi: Mezi presim të zbresim në fushë

kombetarja

Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë

belingam real madrid

Real Madridi synon Theo Hernandezin nëse dështon transferimi i Davies

CHelsea

Chelsea bën marrëveshje me Aston Villan, merr sulmuesin dhe jep mesfushorin?

INFO

NA NDIQ