Testi i dëgjimit në internet i ofruar nga eChalk pretendon se tregon moshën e veshëve të një personi

INA
INA

29/11/2023

Testi i dëgjimit në internet i ofruar nga eChalk pretendon se tregon moshën e veshëve të një personi duke luajtur tinguj me frekuencë në rritje përmes kufjeve.

Pjesëmarrësit udhëzohen ta ndalojnë testin kur nuk mund të dëgjojnë më zërin, me rezultatet që sugjerojnë rënien e aftësisë së dëgjimit të lidhur me moshën, shkruan Dailymail.

Testi përdor herc (Hz) për të matur dëgjimin, duke treguar se njerëzit zakonisht fillojnë duke dëgjuar tinguj deri në 20,000 Hz dhe mund të pësojnë një rënie të tingujve nën 18,000 Hz në moshën 20 vjeç dhe nën 12,000 Hz deri në moshën 50 vjeç.

Megjithatë, ekspertët e dëgjimit bëjnë kujdes se ndërsa testi mund të jetë një rreng argëtues festash, atij i mungon ndjeshmëria dhe specifika për të ofruar një pasqyrë të saktë diagnostike mbi seriozitetin dhe llojin e humbjes së dëgjimit.

Audiologët theksojnë se diapazoni natyror për dëgjimin e njeriut është afërsisht 2000 deri në 20000 Hz, por ky interval gradualisht zvogëlohet me kalimin e kohës. Shumica e të rriturve mund ta kenë të vështirë të dëgjojnë tinguj mbi 16,000 Hz deri në moshën 30 vjeç, dhe individët në të 70-at e tyre mund të kenë vështirësi të dëgjojnë tinguj mbi 14,000 Hz.

Dr. Amy Sarow, një audiologe në Soundly, vëren se testi, në rastin më të mirë, mund të kontrollojë humbjen e dëgjimit me frekuencë të lartë dhe sugjeron se nuk është një zëvendësim për mjetet profesionale diagnostikuese.

Blake Cadwell, bashkëthemelues i Soundly, e përshkruan testin si një “rreng argëtues” dhe thekson se rezultatet e tij nuk kanë vlerë domethënëse diagnostikuese. Humbja e dëgjimit, e cila prek rreth 15.5 për qind të të rriturve amerikanë dhe një të tretën e të rriturve të moshuar, shpesh shoqërohet me plakjen dhe mund të rezultojë nga faktorë të ndryshëm si ndryshimet në rrjedhën e gjakut, ndryshimet nervore dhe ekspozimi ndaj zhurmave të larta.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Arra

3 arsye të forta përse duhet të hani më shumë arra

vitamina-D

Dhimbjet që ju shkaktohen si pasojë e mungesës së vitaminës D

fruthi

ISHP: Gjithsej 903 persona me linë e dhenve në janar

gjumi

Rregullat për gjumë të mirë

rruza-te-gjakut

Ngritja e nivelit të sheqerit në gjak nuk ndodh vetëm pas ngrënies së një vakti të pasur me karbohidrate apo sheqerna.

pije te gazuara gazume limenka kanace

Një pije e gazuar në ditë rrit rrezikun për kancer

IMG_9135

Alkaloid shkruan historinë, prezanton ilaçin e ri të lëngshëm Omeprazol

Dhembe buzeqeshje

Dentisti zbulon një gabim të zakonshëm që e bëni derisa i pastroni dhëmbët

diabet

Diabetikët në hall për insulinën e duhur, shoqatat alarmojnë, ministria thotë gjithçka në rregull

INFO

NA NDIQ