Tetë shenja që mund të jenë simptoma të diabetit

INA
INA

11/03/2024

Diabeti mund të mbetet i pazbuluar për shumë vite, sepse nivelet e larta të sheqerit në gjak nuk janë aq të lehta për t’u zbuluar nëse nuk u kushtojmë vëmendje sinjaleve të caktuara që trupi ynë na tregon se diçka nuk është në rregull.

Ndërsa shenjat treguese, të tilla si nevoja e shtuar për të urinuar dhe etja ekstreme, kryesojnë listën e simptomave të diabetit, ka edhe nga ato më pak të njohura që shfaqen në gojë, sipas Better Health Channel.

Sheqeri i lartë në gjak mund të çojë në:

periodontozë

abscess të mishrave të dhëmbëve

kariesit

infeksionet mykotike

Lichen planus (gjendje inflamatore, autoimune e lëkurës)

ulçera në gojë

çrregullime të shijes

goja e thatë, e djegur për shkak të niveleve të ulëta të pështymës.

Dentistët janë shpesh në ballë të zbulimit të kushteve serioze shëndetësore si diabeti. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të vizitoni rregullisht dentistin tuaj.

Përveç simptomave të mësipërme, diabetin e tregojnë edhe lodhja, humbja e peshës dhe masës muskulore, turbullimi i shikimit dhe infeksionet mykotike të zonës intime.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Çdo muaj nga 12 infermiere ikin nga Maqedonia e Veriut

matje

Një hartë e re e krenarisë mesatare mashkullore ka dalë! Ne askund nuk jemi

shtatzan

Ilaçi për humbjen e peshës mund të rrisë ndjeshëm ovulimin (FOTO)

Arra

Pesë lloje të ushqimeve që ulin nivelin e sheqerit në gjak

KAFE

A është më mirë të pini kafe të nxehtë apo të ftohtë?

qepe

Nëse hani një qepë në ditë

melqia

“Mini mëlçitë”, kura eksperimentale që mund të shpëtojë pacientët

iftar-ramazan

Si ndryshon trupi ynë gjatë 30 ditëve të Ramazanit dhe çfarë ndodh pas agjërimit

dush

A ndihmon dushi pas ngrënies në tretjen e ushqimit?

INFO

NA NDIQ