Tetova sivjet me 123 filloristë më pak – Në klasë të parë pritet të regjistrohen 838 nxënës

Picture of INA
INA

21/05/2024

Këtë vit shkollor, në shkollat fillore të Tetovës do të duhet të regjistrohen 123 nxënës më pak sesa vitin e kaluar. Sipas sektorit për veprimtari komunale sivjet do të duhet që të regjistrohen 838 nxënës.

Sipas informatave që kemi marrë nga drejtoria amë, në klasë të parë do të duhet të regjistrohen 838 nxënës. Këto të dhëna janë vetëm për fëmijë të lindur brenda spitaleve të qytetit të Tetovës, ndërsa drejtoria e librave amë nuk ka të dhënë për fëmijët të lindur jashtë qytetit të Tetovës, domethënë në spitale tjera të republikës dhe në krahasim me vitin shkollor 2023/2024 kemi një numër më të vogël prej 123 nxënës në shkollat fillore që duhet të regjistrohen në klasë të parë”, thonë nga Komuna e Tetovës.
Nga Komuna e Tetovës, arsyen e zvogëlimit të numrit të nxënësve e shohin tek shpërngulja e popullatës, ndërsa thotë se plani është që kjo të ndalet, por pa dhënë hollësi për planin se si.

“Numri i nxënësve drejtpërsëdrejti ndërlidhet me migrimin e banorëve të Maqedonisë drejt vendeve perëndimore. Plani është që të ndalet ky si proces, por ajo që ka të bëjë drejtpërdrejtë me shkollat dhe komunën ka të bëjë me procesin e riorganzimit të shkollave”, deklaruan nga Komuna e Tetovës .
Në shkollat e Tetovës dhe Gostivarit vetëm për gjysmë vjetorin e të vitit shkollor 2023/2024 mbi 350 nxënës kanë kërkuar fletëshpërngulje, tregojnë të dhënat e sektorëve për arsim të dy komunave.

TË FUNDIT
4 minuta
Orhan Murtezani merr detyrën si ministër për Çështje Evropiane
18 minuta
Isufi la gjurmë në gazetarinë shqiptare
41 minuta
Zv.kryeredaktorit të Alsat i jepet lamtumira e fundit
44 minuta
Greqia sërish ia kujton veton Maqedonisë së Veriut
2 orë
Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve

ME TE LEXUARA

19 orë
Mexhiti: Sonte u votua qeveria e re, ky është misioni ynë
9 orë
Xhaferi sot do t’ia dorëzojë funksionin e kryeministrit Hristijan Mickoskit
1 ditë
Nga e hëna, transportuesit privatë nuk do të qarkullojnë, shkak borxhet ndaj tyre
4 orë
Orhan Murtezani merr funksionin e ministrit për Çështje Evropiane
19 orë
Kasami: Ndryshimi erdhi, shqiptarët u çliruan nga regjimi
8 orë
QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup
1 ditë
Sa do të kursehet në shëndetësi me heqjen e drejtorëve ekonomik nga Klinikat
4 orë
Izet Mexhiti mer detyrën si ministër i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor

LEXO MË SHUMË

Murtezani-Mariciq-750x430

Orhan Murtezani merr detyrën si ministër për Çështje Evropiane

IMG_3551

Isufi la gjurmë në gazetarinë shqiptare

isuf-kadriu1-780x470

Zv.kryeredaktorit të Alsat i jepet lamtumira e fundit

maqedoni greqi marreveshja e prespes

Greqia sërish ia kujton veton Maqedonisë së Veriut

arben taravari

Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve

talat xhaferi

Në ditën e fundit të punës si Kryeministër, Xhaferi: Shkruam histori

BDI selia

Katër vitet e fundit të BDI-së në pushtet, pas 16 vitesh del në opozitë, pasi hapi Front me të gjithë

mexhiti 1

Izet Mexhiti mer detyrën si ministër i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor

maricic orhan

Orhan Murtezani merr funksionin e ministrit për Çështje Evropiane

INFO

NA NDIQ