Tetovarët në vitin 2021 kanë dhuruar 2.477 njësi gjaku

Iliria News Agency
Iliria News Agency

12/01/2022

Në vitin 2021 në rajonin e Tetovës dhe pesë komunat rurale janë mbledhur gjithsej 2.477 njësi gjaku, njofton organizata komunale Kryqi i Kuq – Tetovë. Të gjitha aksionet e dhurimit të gjakut janë realizuar në bashkëpunim me ekipet e ekspertëve nga Qendra për mjekësi transfuzive në Tetovë.

“Në vitin 2021 kemi grumbulluar 2.477 njësi gjaku, që është më shumë se në vitin 2020 kur kishte 2.121 njësi gjak. Ky është përmirësim edhe pse ne kemi qenë në repartin me Kovid-19 për këto dy vite. Dhuruesit e gjakut japin kontribut të rëndësishëm në shpëtimin e jetës së dikujt. Falë dhuruesve të gjakut dhe humanizmit të tyre të madh, ne Kryqi i Kuq dhe shërbimi transfuzioni mund të themi se kemi një vit të suksesshëm”, tha Shkëlqim Murati, sekretar i organizatës komunale të Kryqit të Kuq – Tetovë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

punetor ndertimi

Maqedonia e Veriut ka 9 518 vende të lira të punës

naser zyberi

Ziberi: MPB të punojë me më shumë efikasitet në nxjerrjen e dokumenteve personale

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Propozim-vendimi për rroga më të ulëta të funksionarëve dhe deputetëve u mbështet nga Komisioni kuvendor për zgjedhje dhe emërime

gazi-baba

Komuna e Gazi Babës në Shkup ende nuk po zbaton gjuhën shqipe

palevski vanja

Avramovska-Madiq: Palevski do të ekstradohet menjëherë pas kompletimit të dokumenteve administrative

azerbejxhan

Hiqen vizat mes Shqipërisë dhe Azerbajxhanit

Aksidenti-600x360

19-vjeçari përplas me makinë një këmbësor në Çair, të lënduar edhe dy të mitur në makinë

xhaferi-1-750x430

Xhaferi: Korridori 8 do të ndërtohet deri në vitin 2027

matura-shteterore-provimi

Matura shtetërore në RMV do të bëhet në salla sportive për të parandaluar kopjimin

INFO

NA NDIQ