Tetovë, 160 paraqitje për dëme të pësuara nga reshjet e dendura të shiut

Picture of INA
INA

01/07/2024

Në rajonin e Tetovës, mbi 160 persona kanë paraqitur dëmet e pësuara nga reshjet e shiut. Numri më i madh i dëmeve është në bujqësi. Ndërkohë është gjetur zgjidhje për dëmshpërblimin edhe të personave që nuk i kanë mbi vete tokat bujqësore, apo që nuk kanë kontratë për shfrytëzimin e tyre. Ndërkohë për paraqitjen e dëmeve kanë mbetur edhe katër ditë.

“Deri të premten pranohen ankesat për dëmet që kanë qytetarët. Deri më tani numri është 160, varësisht prej ditëve do ndryshoj edhe numri. Dëme më shumë ka fshati Shipkovicë, Xhepçisht dhe Falisht. Shumica e kërkesave është dëmshpërblim për tokë bujqësore, dhjetë janë shtëpi dhe pesë makina. Sipas bisedës së kreut të komunës me ministrin e bujqësisë, janë dakorduar që personat që kanë fletëpronësi të tokës mund të kërkojnë dëmshpërblim dhe tjetra është përmes deklarimit përmes noterit, ku personat do dëshmojnë se kanë marrëveshje për shfrytëzim të tokës bujqësore”, tha Albion Alili, zëdhënës i komunës së Tetovës.

Pas dëmshpërblimit, Ministria e Bujqësisë ka paralajmëruar një pako masash për mbrojtjen e të mbjellave të bujqve.

“Ministria do të merr një sërë masash mbrojtëse kundër fatkeqësive elementare, me bashkëfinancimin e policave të sigurimit dhe masa të tjera mbrojtëse që t’i mbrojmë prodhimet bujqësore. Tani do dëmshpërblehen banorët, por pas këtij dëmshpërblimi ne do bëjmë çmos që të mbrojmë sa më shumë tokat”, u shpreh Cvetan Tripunoski, ministër i Bujqësisë.

Pas grumbullimit të dokumentacionit nëpër komuna, ato do vlerësohen dhe elaborati i tyre do dorëzohet në Qeveri për shkallën e dytë të komisionit, që më pas të bëhet dëmshpërblimi i tyre. /Alsat.mk

TË FUNDIT
9 orë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi
13 orë
Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur
14 orë
Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin
16 orë
Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik
16 orë
Sindikata e Gazetarëve të RMV-së: Ndalini konferencat për media në ambient të hapur në mes të valës së të nxehtit

ME TE LEXUARA

16 orë
Rritet fluksi i hyrje-daljeve në Tabanoc
16 orë
Sindikata e Gazetarëve të RMV-së: Ndalini konferencat për media në ambient të hapur në mes të valës së të nxehtit
16 orë
Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik
23 orë
Deri 41 gradë, ky është moti për sot
14 orë
Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin

LEXO MË SHUMË

ali ahmeti

Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi

Arben Fetai Qeveri

Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur

63cca913-aa66-4fdf-a82b-8dc41175a33c

Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin

natasha gaber

Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik

kameramedia

Sindikata e Gazetarëve të RMV-së: Ndalini konferencat për media në ambient të hapur në mes të valës së të nxehtit

Tabanoc kufi

Rritet fluksi i hyrje-daljeve në Tabanoc

zjarr sllupçan

26 zjarre në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut

Fronti evropian ali ahmeti

BDI porosi VLEN-it: I keni kaluar vijat e kuqe, do të përballeni me rezistencën e çdo shqiptari

foshnje bebe

Një foshnje e braktisur në sheshin e Velesit, kalimtari i rastit e dërgoi në spital

INFO

NA NDIQ