Tetovë, mosmarrëveshje mes myftineve për kurbanet

Picture of ina-online
ina-online

13/06/2024

Mosmarrëveshje mes dy myftineve në Tetovë për atë se kush duhet t’i mbledh kurbanet të cilët qytetarët i japin. Shumë besimtarë në pa mundësi që të presin kurban të njëjtën e dërgojnë në Bashkësinë Fetare.

Por besimtarët janë të hutuar për shkak se kurbane po mblidhen në dy vende, e dilema është se cili është i autorizuar. Myftiu Qani Nesimi thotë se ata janë organ legjitim dhe se BFI nuk guxon t’i anashkalojë.

“Ne jemi organ legjitim. Myftinia edhe administrata edhe une jemi organ legjitim. Ai që organizon kubanët jemi ne institucion legjitim këtu. Ne do i dorëzojmë patjetër në rijaset, BDI e ka per obligim që flet pagesat e kurbaneve t’i dorëzoj tek ne. Patjetër i ka t’i dorëzoj nuk guxon të na anashkalojë”, tha Qani Nesimi- myfti Tetovës.

Por myftiu tjetër Selver Xhemaili – thotë seBashkësia Fetare Islame po bën mbledhjen e kurbaneve në mënyrë korrekte.

“Për realizimin e këtij adhurimi sa më të mirë dhe për të qenë sa më korrekt, Bashkësia Fetare shtyp blloka, ja këtë që e kam në dorë, të vulosura me shifra edhe i shpërndanjmë në medresetë, xhamitë dhe myftininë tona. Besimtari i cila ka vendos të paguaj kurbanin në institucionet e Bashkësisë Islame merr kupon të këtillë, pasi njëra kopje i jepet palës, ndërsa tjera ngelet si dëshmi se ku është dhënë dhe shkruhet emerat. Kjo është procedura e tubimit të kurbaneve dhe kjo është procedura e tubimit të kurbaneve në Bashkësisë Fetare Islame të Maqedonisë së Veriut”, deklaroi Selver Xhemaili – myfti i Tetovës

Ndryshe çmimi i një kurbani këtë vit në Tetovë kushton 190 euro, ndërsa BFI ka angazhuar thertore, ku pjesa më e madhe e mishit shpërndahet tek

TË FUNDIT
51 minuta
Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut
59 minuta
Bastisje në Strumicë, ndalohet një person
1 orë
LSDM: Të shtëna të reja në Çair, me VMRO-në rrugët janë bërë të pasigurta për qytetarët
1 orë
Shkupi shpreson te Gjykata e Strasburgut
1 orë
A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?

ME TE LEXUARA

1 ditë
VLEN: Hajdutëria sinonim i BDI-së - Qeverisja e tyre mbi 20 vjeçare është drejtpërdrejt fajtor për eksodin e të rinjve shqiptarë
18 orë
Profesori kumanovar, Astrit Iseni do të jetë zv/ministër në MPB
51 minuta
Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
Qeveria çoi në Kuvend listën e zëvendësministrave, këto janë emrat?
13 orë
Të shtëna me armë zjarri në Çair, jozyrtarisht ka edhe të plagosur
1 ditë
Gashi: Kam informacione të sigurta, dhoma 161, si BDI uli pazarin për të hy në Qeveri
13 orë
Policia e Maqedonisë arreston në Bllacë ish-ushtarin e UÇK-së, me fletëarrest nga Serbia, vepron MPJ e Kosovës
1 ditë
Mbi 5600 veta kanë hequr dorë nga shtetësia e Maqedonisë gjatë pesë viteve të fundit
12 orë
Aksident mes tri veturave në autostradën “Arbën Xhaferi”, një i vdekur

LEXO MË SHUMË

Kurti

Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut

policia

Bastisje në Strumicë, ndalohet një person

LSDM

LSDM: Të shtëna të reja në Çair, me VMRO-në rrugët janë bërë të pasigurta për qytetarët

maqedoni-bullgari-780x439-1

Shkupi shpreson te Gjykata e Strasburgut

Fatmir-Bytyqi

A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?

mexhiti mickoski

Mexhiti dhe Mickoski në Samitin e Komunitetit Politik Evropian (EPC Summit) në Londër

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

florian qehaja

Arrestimi i veteranit të UÇK’së, Ambasadori Qehaja: S’ka rrezik për dorëzimin e Blerim Ramadanit në Serbi

policia kosoves

Aksident mes tri veturave në autostradën “Arbën Xhaferi”, një i vdekur

INFO

NA NDIQ