Teza e re e prezantuar nga Konjufca: Një Asocacion ndryshe!

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/02/2023

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka thënë se propozimi franko-gjerman për një plan për zgjidhjen e çështjes së Kosovës është i pranueshëm për Kosovën, pasi nuk ka Komunitet të Komunave Serbe (CMU).

Ai ka thënë se sipas atij plani, Kosova merr përsipër të zbatojë marrëveshjet e mëparshme(por ku është dhe Asocacioni).

Sipas Konjufcës, pasi që ZSO e ka “shpërbërë” Gjykatën Kushtetuese të Kosovës, duhet gjetur një formë e re e Asocacionit.

Ai tha se përfaqësuesit ndërkombëtarë kishin kërkuar që të ruhet besimi dhe që plani, i njohur fillimisht si plani franko-gjerman, të mos bëhet publik.

Ai ka shtuar se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka qenë në dijeni të këtij plani që në shtator të vitit 2022.

“Me sa di unë, përfaqësuesit gjermanë dhe francezë e dorëzuan këtë plan në Qeverinë e Kosovës në shtator të vitit të kaluar, por vetë propozuesit kërkuan që plani të mos shpërndahet shumë në publik, të kufizohet aq sa e mundur”, tha Konjufca.

Kompromisi është një njohje “de facto”

Siç tha ai, Kurti para tre muajsh tha se plani është një bazë e mirë për të vazhduar.

“Nuk e di pse është ngritur kaq shumë pluhur kur kryeministri tha se ky plan është i pranueshëm për Kosovën dhe kjo sepse nuk përmendet asnjë komunitet”, tha Konjufca.

“Kosova merr një obligim për marrëveshjet e mëparshme të arritura në dialog (Kosova dhe Serbia), kështu që në këtë aspekt mund të thuhet shprehimisht se është bashkim i komunave me shumicë serbe. Çështja e vërtetë është se komuniteti është refuzuar me Kushtetutën e Kosovës dhe tani çështja është gjetja e një forme të re”.

“Pse kjo nuk është zgjidhja më e mirë dhe pse është një kompromis? Është kompromis, sepse nuk ka njohje ligjore, por është njohje ‘de facto’, kështu që shtetësia e Kosovës nuk pranohet nga Serbia drejtpërdrejt, por indirekt”, ka vlerësuar Konjufca. /tesheshi.

TË FUNDIT
1 orë
"Si shqiponjë në stadium", fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund
2 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
2 orë
Nga Broja e Asllani te Ramadani e Abrashi – vlera e futbollistëve të Shqipërisë
2 orë
“Euro 2024”/ Scamacca do të drejtojë sulmin, ja si do luajë Italia ndaj Shqipërisë
7 orë
De Biasi bën prognozën e ndeshjes Itali-Shqipëri, lartëson tre nga kuqezinjtë tanë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Prizren, babai në gjendje të dehur ther me thikë vajzën e tij 21 vjeçare
7 orë
17 vjet burg për shqiptarin nga Maqedonia që vrau gruan në Zvicër
1 ditë
Dënime me kusht për pjesëmarrësit në ngjarjet në M-NAV, Prokuroria e ka rikualifikuar lëndën kundër tyre
7 orë
EURO 2024/ Shqipëri – Itali, si priten të rreshtohen skuadrat
1 ditë
Dyert e shkollave të hapura por nuk ka nxënës
7 orë
Samiti i Paqes për Ukrainën, presidentja Siljanovska niset sot për në Zvicër
1 ditë
Mbi 50 mijë shqiptarë pritet të ndjekin ndeshjen në Gjermani, ndërkaq italianë më pak se 10 mijë!

LEXO MË SHUMË

shqiptarja fustan

“Si shqiponjë në stadium”, fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

kombetarja shqiptare shqiperia

Nga Broja e Asllani te Ramadani e Abrashi – vlera e futbollistëve të Shqipërisë

shqiperi itali

“Euro 2024”/ Scamacca do të drejtojë sulmin, ja si do luajë Italia ndaj Shqipërisë

de biasi

De Biasi bën prognozën e ndeshjes Itali-Shqipëri, lartëson tre nga kuqezinjtë tanë

e.go-veture-elektrike-investim-tetove

Falimentoi prodhuesi gjerman i makinave elektrike Next.e.Go Mobile, investimi i planifikuar edhe në Maqedoni

xhulijan smith

Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

shaqir-fetahu

Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes

gordana siljanovska

Samiti i Paqes për Ukrainën, presidentja Siljanovska niset sot për në Zvicër

INFO

NA NDIQ