“TF1”: Shqipëria, lugina e mrekullive! Media franceze reportazh në qytetin e Gjirokastrës

Picture of INA
INA

03/07/2023

“Shqipëria: Lugina e mrekullive”, kështu titullohet reportazhi në Gjirokastër i medias së mirënjohur franceze “TF1”.

Më tej në reportazh thuhet se “përballë Italisë, shumë afër Greqisë, Shqipëria është një mbretëri e lashtë që u bë një vend vetmitar pas Luftës së Dytë Botërore. “TF1” ju fton ta zbuloni atë”, thuhet në brendësi të reportazhit të medias franceze.

​Magjia e qytetit të gurtë Gjirokastrës, me pazarin karakteristik, kulinarinë, veshjet tradicionale, si dhe kalaja madhështore, ishin në fokusin e materialit prej më shumë se 5 minutësh në “TF1”.

Gazetarja franceze e cila teksa shëtiti në qytetin e gurtë u njoh me historinë, veçanërisht me atë të periudhës së komunizmit, dhe u ndje e surprizuar për faktin se Gjirokastra ishte vendlindja e diktatorit Enver Hoxha.

Gatimet tradicionale zënë një pjesë të rëndësishme në reportazhin e medias franceze “TF1”, e cila ua sugjeron turistëve t’i provojnë me patjetër sapo të vizitojnë qytetin e gurtë. Pak ditë më parë edhe “Euronews” në frëngjisht e konsideroi Shqipërinë se ka një vijë bregdetare me plazhe mahnitëse që të lënë pa frymë.

Edhe Kryeministri Rama, ka ndarë në rrjetet sociale reportazhin e përgatitur nga televizioni i njohur francez.

https://www.facebook.com/ediramaal/videos/178927851633583/?ref=embed_video&t=0

TË FUNDIT
3 orë
Shahini: Ja pse sivjet turistët nga Kosova s’po e zgjedhin Shqipërinë
3 orë
Rama dhe Kurti reagojnë për tentim atentatin “e tmerrshëm” ndaj Trumpit
5 orë
Kurtishaj: Durrësi është boshatisur nga pushuesit e Kosovës për këtë arsye, ja çka pritet të ndodhë
1 ditë
Propagandë e fëlliqur kundër turizmit në Shqipëri, avokati nga Kosova flet nga Vlora
1 ditë
Në arrest shtëpie prej 30 dhjetorit të 2023, Sali Berisha i drejtohet Strasburgut

ME TE LEXUARA

1 ditë
Në arrest shtëpie prej 30 dhjetorit të 2023, Sali Berisha i drejtohet Strasburgut
1 ditë
Propagandë e fëlliqur kundër turizmit në Shqipëri, avokati nga Kosova flet nga Vlora
5 orë
Kurtishaj: Durrësi është boshatisur nga pushuesit e Kosovës për këtë arsye, ja çka pritet të ndodhë
3 orë
Rama dhe Kurti reagojnë për tentim atentatin “e tmerrshëm” ndaj Trumpit
3 orë
Shahini: Ja pse sivjet turistët nga Kosova s’po e zgjedhin Shqipërinë

LEXO MË SHUMË

Agim shahini

Shahini: Ja pse sivjet turistët nga Kosova s’po e zgjedhin Shqipërinë

trump sulm

Rama dhe Kurti reagojnë për tentim atentatin “e tmerrshëm” ndaj Trumpit

durres plazh deti

Kurtishaj: Durrësi është boshatisur nga pushuesit e Kosovës për këtë arsye, ja çka pritet të ndodhë

vlora-bregdeti-shqiptar

Propagandë e fëlliqur kundër turizmit në Shqipëri, avokati nga Kosova flet nga Vlora

sali berisha

Në arrest shtëpie prej 30 dhjetorit të 2023, Sali Berisha i drejtohet Strasburgut

ksamil saranda

Media spanjolle: Shqipëria mes destinacioneve evropiane perfekte për pushime

ksamili2

Pagesa për një shezlon shkon nga 20 deri në 100 euro në Ksamil, ankohet turistët/VIDEO

GRURI

Vala e të nxehtit është e favorshme për korrjen e elbit dhe grurit

vlora2

Rriten çmimet, më pak turistë në Vlorë! Kryebashkiaku: Bizneset të mos abuzojnë, do t’u kthehet në bumerang

INFO

NA NDIQ