Thaçi: Fronti Europian pamundësoi fitoren e “Igraçkës” së Mickoskit! S’keni kah t’ja mbani, ne e kemi legjitimitetin…

Picture of INA
INA

02/06/2024

Kryetari i PDSH-së, Menduh Thaçi në mbledhjen e Frontit Europian në Tetovë tha se Maqedonia e Veriut e ka vendin në BE, ndaj askush nuk duhet të bie në grackat e politikës destruktive të VMRO-DPMNE-së.

“Ne do të rrijmë në linjën tonë, kemi qasje serioze sepse ata nuk do të arrijnë të bëjnë kurthe me truqet e tyre. Maqedonasit nuk heqin dorë nga shteti i tyre sllavo-maqedonas, këto fjalime që po i ben VMRO-DPMNE e Mickoskit, i kishte dikur edhe Gligorovi. Kurrë nuk mund të na mashtrojnë! Fjalët e Mickoskit tha: Qendra e rëndësës së vendimeve madhore të shtetit do t’I kalojnë maqedonasve, ndaj nuk kanë të bëjnë këto deklarata me BDI-në apo PDSH-në, por drejtpërdrejt me shqiptarët. Nga ndarja e Ish-Jugosllavisë, Maqedonia e Veriut e ruajti territorin e saj falë shqiptarëve, me kushtin që vendi ta ketë përfundimin në NATO dhe BE. Ju japim mesazhin, s’keni kah t’ja mbani, me ne duhet të bëni negociata për këtë vend, jo me ata që i keni aty përballë. Fitorja e Frontit Europian pamundësoi fitorin e “Igraçkës” së VMRO-DPMNE-së”, tha Thaçi. /TvKlan.mk

TË FUNDIT
1 orë
Sot bëhet varrimi i gazetarit Isuf Kadriu
1 orë
Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së
1 orë
QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup
2 orë
Xhaferi sot do t’ia dorëzojë funksionin e kryeministrit Hristijan Mickoskit
2 orë
Taravari cakton zëvendësin e tij dhe ka një mesazh për gostivarasit

ME TE LEXUARA

1 ditë
Deri në mesnatë pritet votimi i Qeverisë së re
12 orë
Mexhiti: Sonte u votua qeveria e re, ky është misioni ynë
1 orë
QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup
1 ditë
Nga e hëna, transportuesit privatë nuk do të qarkullojnë, shkak borxhet ndaj tyre
12 orë
Kasami: Ndryshimi erdhi, shqiptarët u çliruan nga regjimi
1 orë
Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së
1 ditë
Sa do të kursehet në shëndetësi me heqjen e drejtorëve ekonomik nga Klinikat

LEXO MË SHUMË

isuf kadriu

Sot bëhet varrimi i gazetarit Isuf Kadriu

timco mucunski

Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së

bresher

QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup

talat xhaferi

Xhaferi sot do t’ia dorëzojë funksionin e kryeministrit Hristijan Mickoskit

arben taravari

Taravari cakton zëvendësin e tij dhe ka një mesazh për gostivarasit

varhelyi

Varhelyi uron Mickoskin: Pres të bashkëpunojmë për të avancuar rrugën europiane të vendit

Mickoski

Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut

moti shiu

Mot me diell dhe shumë i nxehtë, pasdite në disa pjesë të luginave paraqitje e mundshme e shiut të rrëmbyeshëm, bubullimave dhe erës së fuqishme

bekim qoku kuvend

Bekim Qoku: Dhe ja, më në fund, Erdhi dita, Ali opozita

INFO

NA NDIQ