Thaҫi: Kurti nuk ka takat t’i ndihmojë shqiptarët e Maqedonisë së Veriut (VIDEO)

Picture of ina-online
ina-online

16/04/2024

Kryetari i PDSH-së, Menduh Thaҫi në emisionin, “Këndi i Debatit” në TËVË1, ka dhënë një premtim të madhë para zgjedhjeve parlamentare.

Sipas Thaҫit, nëse kandidati i Kurtit merr një votë më shumë se ai, si kryetar ai do të dorëhiqet dhe nuk merret me politikë.

“Nëse kandidati i Kurtit e merr gjysmë vote më shumë se unë, do të jap dorëheqje, nuk merrem kurrë më me politikë. Qasja e VV-së është shumë e keqe. Ju kujtoj pamjen e Kurtit, pasha nanen nuk përzihem në politikë, ndëryrja është e keqe, e kanë thënë ndërkombëtarët. Takati Kosovës me na ndihmu neve me aleatët është zero, kjo u dëshmua”, tha Thaҫi.

Ai shtoi se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti nuk ka takat për të ndihmuar shqiptarët e Maqedonisë.

Sipas tij, Kurti ka qëllime tjera dhe shqiptarët nuk duhet të bijnë pre e këtyre gjërave dhe të mashtrohen për inate politike grupore.

“Jam i detyruar para njerëzve të mij të flasë me përgjegjësi dhe tu them, Albini vëllezër ka qëllime tjera, nuk ka qëllim tu ndihmojë shqiptarëve të maqedonisë, jo që ndoshta nuk don, por nuk ka kurfar takati, nuk ka takat ai ta bëj këtë. Ne jemi përcaktuar drejtë hapsirës perendimore kulturore, qëllimisht po them kështu dhe mos e ndëgjoni këtë politikë që ka të bëjë me ҫështje të inateve politike grupore”, tha ai.

TË FUNDIT
6 orë
Vendimi i OKB-së për Srebrenicën, Taravari: Të na kujtojë se liria e askujt nuk duhet cënuar
6 orë
Izet Mexhiti përshëndet vendimin e Asambles të OKB-së për Srebrenicën: Triumf i botës së qytetëruar
7 orë
Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite
8 orë
U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan
9 orë
Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën

ME TE LEXUARA

6 orë
Izet Mexhiti përshëndet vendimin e Asambles të OKB-së për Srebrenicën: Triumf i botës së qytetëruar
19 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
12 orë
Taravari: BDI ta pranojë rezultatin nga rivotimi
6 orë
Vendimi i OKB-së për Srebrenicën, Taravari: Të na kujtojë se liria e askujt nuk duhet cënuar
19 orë
106 gjoba në Shkup, shtatë për përdorim të celularit gjatë vozitjes
12 orë
Jo zyrtare, kjo është pakoja ekzekutive e koalicionit VLEN
18 orë
Imerlije Saliu, deputetja e parë me mbulesë në Kuvendin e RMV-së

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari3

Vendimi i OKB-së për Srebrenicën, Taravari: Të na kujtojë se liria e askujt nuk duhet cënuar

izet mexhiti

Izet Mexhiti përshëndet vendimin e Asambles të OKB-së për Srebrenicën: Triumf i botës së qytetëruar

Afrim Gashi

Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite

Screenshot_20240523-132104~2

U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan

bilall kasami stadium

Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën

oliver spasovski

Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së

ziadin sela

Kujt i takon legjitimiteti pas rivotimit? Sela: Edhe fituesi në kampusin shqiptar duhet të marrë mandat

arber ademi

Si e humbi Fronti një deputet në Llërcë? Ademi: Nuk i pranojmë rezultatet! Ibrahimi: Ankesat të dërgohen në KSHZ

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

Pas dorëheqjes së Kovaçevskit, LSDM-ja fillon përgatitjet për zgjedhjen e liderit të ri

INFO

NA NDIQ