Thaçi: Putin kërkon territore, duhet të kemi kujdes nga “rusofobia”

Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/03/2022

Kryetari i PDSH-së Menduh Thaçi beson se me agresionin e Putinit, bota perëndimore po shtyhet në mur dhe duhet të reagojë.

“Kërcënimi i armëve bërthamore është një kërcënim klasik mafioz dhe ju duhet të jeni gati. Nuk besoj se kjo do të ndodhë, edhe pse Putin ka armë të tjera biologjike në duart e tij. Armët bërthamore në duart e Rusisë mund të jenë të papërdorshme. Disa dhimbje koke datojnë që nga viti 1978 dhe tashmë janë jashtëzakonisht të vjetra. Putini është i vetëdijshëm se këto kërkesa nuk mund të përmbushen. Mendoj se po kërkon territore”, ka thënë Thaçi në emisionin “Utrinski Brifing”.

Sipas tij, duhet të kemi kujdes nga “rusofobia”.

“Që nga koha e Hitlerit, njerëzit që votojnë për udhëheqës të tillë kanë paguar një çmim të lartë. Për shqiptarët të menduarit është proamerikan. Në këto momente duhet të mbajmë anë, nuk duhet të qëndrojmë e të shikojmë. Nuk është mirë që nëse gjërat përshkallëzohen, duhet të jemi solidarë. Ukrainasit me të vërtetë po rezistojnë, nëse nuk do të bënin, as NATO, as BE dhe as Shtetet e Bashkuara nuk mund t’i mbështesnin.

Shqiptarët duhet të kuptojnë se këto vlera që janë këtu për ne, nuk janë vetëm për ta, por për të gjithë ata që jetojnë këtu. Të gjithë ne, duke filluar nga Zaev, kemi paguar një çmim të madh. Nuk duhet të na ndodhin gjëra të paparashikueshme”, tha Thaçi.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1059

Reagimet nga SHBA, Franca, Britania dhe Egjipti

raketa

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

IMG_1058

Irani thotë se ka përfunduar me sulmin ndaj Izraelit, i kërkon SHBA-së të “qëndrojë larg”

bujar osmani

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, Osmani: Dje paralajmërova, t’i themi stop fushatës së zezë dhe luftës hibride

IMG_1055

Mexhiti në Kumanovë: Na duhen njerëz që punojnë, e jo që flasin dhe zhvasin

IMG_1054

Taravari: Fitorja jonë vjen për shkak të bashkimit, nuk ka alternativë tjetër përveç ndryshimit

2e2960a3-c8a2-44b9-b1e2-1a8b2b89134c

Kasami nga Kumanova: Ndryshimi po vjen! VLEN së shpejti do udhëheq Qeverinë dhe të gjitha komunat shqiptare

IMG_1049

Fronti Europian në Prespë/ Ahmeti: Fronti Europian dinë vetëm të fitojë

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin: Shumica e të burgosurve politikë në raste të montuara janë shqiptarë

INFO

NA NDIQ