Thaçi: Putin nuk do të ndalet deri sa Perëndimi të ndërmerr reagime të drejtpërdrejta ushtarake

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

28/02/2022

Menduh Thaçi nga PDSH në ClickPlus në TV21 tha se Perëndimi po reagon më ashpër se në 2014 ndaj Moskës, por që sipas tij presidenti rus Vlladimir Putin nuk do të ndalet deri sa Perëndimi nuk ndërmerr hapa më të ashpra ndaj Moskës.

“Unë bëj pjesë tek njerëzit që mendoj se Putini nuk do të ndalet pa u bërë reagimi i drejtpërdrejtë ushtarak. Ka forma të tjera të reagimit”, tha mes tjerash Thaçi.

Kreu i PDSH-së, Menduh Thaçi tha se shpreson se Perëndimi nuk do të jetë më tolerant ndaj Rusisë dhe ndaj siç tha ai “sateliteve të Rusisë si Serbia”. Thaçi tha se qëndrimi i Serbisë për mossanksionim ndaj Rusisë dhe njohje të integritetit territorial ndaj Ukrainës nuk është qëndrim neutral.

“I shoh si të paditur një pjesë të analistëve shqiptar që mundohen ta nxjerrin se qëndrimi i Serbisë është neutral, jo nuk është ashtu. Qëndrimi i Serbisë në raport me integritetin territorial të Ukrainës ka me atë që “i djeg bishti dhelprës dhe thotë u dogj i gjithë katuni”, ka të bëj drejtpërdrejt me Kosovë”, tha Thaçi.

TË FUNDIT
49 minuta
Taravari tregon se si do të punohet në qeverinë e re
6 orë
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI
9 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
9 orë
Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)
9 orë
Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

ME TE LEXUARA

1 ditë
Myftiu i Beogradit thotë se kombi serb nuk është gjenocidal: Serbia ime nuk e meriton këtë
9 orë
Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti
1 ditë
Policia e Maqedonisë thotë se e arrestoi, Fero duke shijuar kafe në Shkup
24 orë
Ekspertët, digjitalizimi në Maqedoni është i domosdoshëm jo vetëm për anëtarësim në BE, por edhe për zhvillimin ekonomik
1 ditë
Haradinaj: Kurti po do zgjedhje, sepse u ka premtuar ndërkombëtarëve....
9 orë
Rama sot takim me shqiptarët në Milano: Vallja e dytë kuqezi në Europë

LEXO MË SHUMË

arben taravari

Taravari tregon se si do të punohet në qeverinë e re

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

nexhmedin spahiu

Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)

ukraine

Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

edi rama

Rama sot takim me shqiptarët në Milano: Vallja e dytë kuqezi në Europë

grupi banjska radojcici

Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti

Maksim Dimitrievski

Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ