The Best / Si votuan kapitenët dhe përzgjedhësit e Maqedonisë, Kosovës dhe Shqipërisë

INA
INA

16/01/2024

Lionel Mesi dhe Erling Haaland përfunduan me të njëjtin numër pikësh në votimin e FIFA-s për Lojtarin e Vitit. Të dy fituan nga 48 pikë secili, para Mbapes që mori 35, por njohja i shkoi Mesit për një faktor të rëndësishëm. Në votimin e përzgjedhësve dhe kapitenëve të kombëtareve, gazetarëve dhe tifozëve, Mesi mori 107 nominime si vendi i parë dhe Haaland vetëm 64. Ishte një moment vendimtar për çmimin e tretë “The Best” në karrierën e asit argjentinas.

Sa i përket përfaqësuesve, përzgjedhësi Blagoja Milevski dhe kapiteni Enis Bardhi i dhanë numrin maksimal të pikëve Erling Haaland. Milevski zgjodhi futbollistët e Man. Sitit, Julian Alvarez dhe Rodri në vendin e dytë dhe të tretë, dhe Bardhi u dha pikë Kilian Mbape dhe Lionel Mesi.

Sa u përket votave nga Shqipëria, kapiteni i kombëtares së Shqipërisë, Berat Gjimshiti, i ka dhënë pikërisht argjentinasit vendin e parë në votim, duke zgjedhur “vikingun”, Erling Haaland të dytin dhe “shkatërruesin” spanjoll, Rodri të tretin. Në krahun tjetër, tekniku Silvinjo zgjodhi norvegjezin të parin, argjentinasin të dytin dhe belgun, Kevin De Bruyne të tretin në renditjen e tij për këtë çmim.

Nga Kosova për lojtarin më të mirë të vitit si dhe për kategoritë e tjera, të drejtë vote kishin Primozh Gliha (ish-përzgjedhësi i Përfaqësueses) dhe kapiteni Amir Rrahmani. Gliha pati një përzgjedhje interesante të emrave tek pothuajse të gjitha kategoritë. Votat e Glihas për lojtarin e vitit: Marselo Brozoviç, Kevin De Brujne dhe Ilkaj Gundogan. Votat e Rrahmanit për lojtarin më të mire janë: Viktor Osimhen, Kvicha Kvaratskhelia dhe Lionel Mesi.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kristian shpendi

Shqiptari që po e çon peshë Italinë

zidane-1-600x360

Zidane, i gatshëm të marrë menjëherë drejtimin e gjigantit evropian

champions-logo

Champions League/ Mbrëmjen e sotme përballja e madhe mes Inter dhe Atletico Madrid

de jong

PSG me ofertë zyrtare për De Jong, por po konsiderohet e ulët për Barcelonën

hazardd-1

Messi apo Ronaldo? Eden Hazard “përcakton” më të mirin e historisë së futbollit

Milot Rashica dhe Ernest Muçi.

VIDEO/ Dyshja shqiptare shkëlqen te Beshiktashi, mundin Konjasporin e Cikaleshit dhe Et’hemi

jasir asani

Asani do të vazhdojë në Korenë e Jugut, nuk gjeti angazhim në Evropë

brehme breme

Futbolli gjerman në zi! Pas Beckenbauer, ndërron jetë edhe legjenda Andreas Brehme

mbape real

Firmosi për 5 vite me Realin dhe njoftoi largimin nga PSG-ja, Mbappe bëhet madrilen

INFO

NA NDIQ