“The Economist” përshkruan rrugën e Kosovës drejt pavarësisë

0

“The Economist” Kosovën e sotme e përshkruan si vend të paqes, por të varfër Me pamje nga vitet e luftës, prestigjiozja “The Economist” fillon videon 7 minutëshe për rrugëtimin e Kosovës drejt shtetësisë. Këtu kundërshtimet që Amerika i bëri Serbisë për Kosovën janë shfaqur përmes deklaratave të ish-presidentit amerikan, Bill Clinton dhe atij serb, Slobodan Milloseviç. “The Economist” Kosovën e sotme e përshkruan si vend të paqes, por të varfër- duke kujtuar se 33% e popullsisë janë të papunë. Përveç historisë dhe datave, pamje të luftës së Kosovës vijnë në këtë video, e cila përfundon duke përshkruar rëndësinë e dialogut për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet dy shteteve. AddThis Sharing Buttons Share to FacebookShare to TwitterShare to More Të ngjajshme Fleckenstein: T’i lëmë Thaçin e Vuçiqin ta bëjnë punën e tyre, BE të mos përzihet “Vjena adresë e përhershme për konsolidimin ndërkombëtar të Kosovës” Spanja nuk lejon flamurin e as emrin e Kosovës në Botëror Austria mbështet secilën marrëveshje që arrihet mes Kosovës dhe Serbisë Mangin: Franca do ta mbështes rrugëtimin evropian të Kosovës Kosova e Shqipëria në vitin 1913 përmes fotografive

How did Kosovo become a country?

Kosovo is Europe's newest country. It is peaceful today, but the path to its creation lay in one of Europe's most brutal sectarian conflicts. Warning: this film contains graphic content

Gepostet von The Economist am Montag, 5. November 2018