The Guardian: Kosova akuzohet se po i ngrit tensionet etnike duke e ndaluar përdorimin e dinarit serb

INA
INA

06/02/2024

Shtetet e Bashkuara i kanë kritikuar autoritetet e Kosovës për atë që e perceptojnë si “përshkallëzim të panevojshëm të tensioneve etnike”. Kjo kritikë si përgjigje ndaj vendimit të qeverisë për ta ndaluar monedhën e Serbisë dhe për ta inkurajuar pakicën e saj serbe që ta adoptojë euron.

Ky vendim nga ana e autoriteteve të Kosovës u shoqërua me bastisje të policisë në katër organizata që vepronin në zonat e banuara nga serbët, duke ngritur shqetësime rreth një përkeqësimi të mundshëm të situatës së sigurisë.

Zyrtarët serbë argumentojnë se mbyllja e papritur e këtyre organizatave do të ndikojë negativisht në jetën e përditshme të serbëve etnikë që mbështeten në shërbimet sociale.

Edhe Bashkimi Evropian (BE) ka shprehur mosmiratimin e tij, duke i karakterizuar veprimet e Kosovës si “të njëanshme” dhe duke pasur frikë nga tendosja e mëtejshme në marrëdhëniet me Serbinë.

Josep Borrell, përfaqësuesi i lartë i BE-së për punët e jashtme, shprehu shqetësimin, duke thënë se “Këta hapa janë shqetësues sepse nuk po kontribuojnë në de-përshkallëzimin e situatës. Ato janë marrë në mënyrë të njëanshme pa nivelin e nevojshëm të konsultimit paraprak për të parandaluar ndikimin negativ që mund të kenë në terren”.

Zyrtarët nga BE-ja sugjerojnë që çështjet rreth organizatave të synuara, të konsideruara si struktura paralele të financuara nga Beogradi, duhet të adresohen përmes bisedimeve të normalizimit të ndërmjetësuara nga BE-ja ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Megjithatë, dialogu ka ngecur që nga koha kur një përleshje e armatosur midis militantëve serbë dhe policisë së Kosovës rezultoi në katër të vdekur në shtator të vitit të kaluar.

Euro ka qenë monedha de fakto në Kosovë që nga shpallja e pavarësisë në vitin 2008. Përkundër kësaj, minoriteti etnik serb, që përbën rreth 5% të popullsisë, vazhdon ta përdorë dinarin, duke reflektuar refuzimin e tyre për ta njohur shtetësinë e Kosovës. Dhjetëra mijëra persona në 10 komuna varen nga pensionet, pagat dhe përfitimet sociale të shprehura në dinarë të shpërndara nga Beogradi.

Komuniteti ndërkombëtar i ka kërkuar Kosovës që ta shtyjë vendimin e saj vetëm në euro, duke përmendur kohën e pamjaftueshme për përshtatje. Ambasadorët perëndimorë në Beograd janë veçanërisht të shqetësuar për ndikimin në shkolla dhe spitale, ku “asnjë proces alternativ nuk duket i zbatueshëm”.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Gjykata vendosi, Trump mund të mbetet në garë

Manastiri Banjskes zvecan

Rexhaj: Ja kush na kishte paralajmëruar më herët për sulmin në Banjskë

Baza ajrore Kucove

Baza e NATO-s në Kuçovë merr jehonë, Rama paralajmëron edhe bazën detare

UT Universiteti tetoves

VLEN: BDI nxori në rrugë elitën intelektuale shqiptare

Koridori-8-10d

Fati i zi i 10 projekteve kapitale në rajonet shqiptare në Maqedoni

marko-bislimoski-780x470-1

Bislimovski: Temperaturat e larta ditore do të ndikojnë në faturat e ngrohjes

shqiper kosov

Filloi zgjerimi dhe asfaltimi i rrugës që e lidh Kosovën me Shqipërinë

thumbs_b_c_9349a89cefb82dd84330a3a5dea34148

Përurohet baza ajrore e NATO-s në Shqipëri

pompa-benzines-derivatet-naftes

Lirohet çmim i naftës, shtrenjtohet çmimi i benzinës në Maqedoni

INFO

NA NDIQ