The New York Times për Kadarenë: Ia tregoi botës hallin e shqiptarëve

Picture of INA
INA

01/07/2024

Gazeta prestigjioze amerikane, The New York Times, ka njoftuar njashtu lexuesit e saj që shkrimtari shqiptar, Ismail Kadare, ka vdekur.

Madje, në zemër të titullit, ky medium shkruan që Kadareja ia tregoi botës hallin e shqiptarëve.

“Ai qe krahasuar me Oruellin dhe Kafkën, dhe eci mbi litar me vepra me kritika të maskuara shtetin e tij totalitar”, thuhet në artikull.

“Ismail Kadare, romancieri dhe poeti shqiptar i cili i vetëm vuri vendlindjen e tij ballkanase në hartën e letërsisë botërore, duke krijuar vepra shpesh të errëta, alegorike që tërthorazi kritikonin shtetin totalitar të vendit të tij, vdiq në Tiranë, Shqipëri, të hënën”.

TË FUNDIT
2 orë
Von der Leyen siguron votat në PE, zgjidhet Presidente e Komisionit Evropian
3 orë
Gashi takohet me përfaqësuesit e Zyrës së DCAF në Shkup
4 orë
Bashkëshortja e ish-ushtarit të UÇK-së tregon si u ndalua nga autoritetet në Maqedoni
5 orë
Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut
6 orë
A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?

ME TE LEXUARA

18 orë
Të shtëna me armë zjarri në Çair, jozyrtarisht ka edhe të plagosur
1 ditë
Drejtoi për 16 vjet Gjermaninë/ DW: Angela Merkel, figurë simbol për Evropën. Çfarë dihet sot në 70-vjetorin e saj
17 orë
Aksident mes tri veturave në autostradën “Arbën Xhaferi”, një i vdekur
1 ditë
Paralajmëroi burgosjen e Vuçiqit nëse hyn në Kosovë pa leje, deklarohet Sveçla
9 orë
Bugajski: Agjencia e Sigurisë në Mal të Zi e mbushur plot me agjentë rusë dhe serbë
1 ditë
Zbardhet rasti i tentim vrasjes së kryetarit të Haraçinës, kallëzim penal ndaj një personi

LEXO MË SHUMË

sgvf

Von der Leyen siguron votat në PE, zgjidhet Presidente e Komisionit Evropian

gashi

Gashi takohet me përfaqësuesit e Zyrës së DCAF në Shkup

arrest ushtar

Bashkëshortja e ish-ushtarit të UÇK-së tregon si u ndalua nga autoritetet në Maqedoni

Kurti

Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut

Fatmir-Bytyqi

A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?

vlora hyseni

SHISH: Luftuam spiunazhin serb dhe rus në Shqipëri

policia serbe vrasje serbi

Vrasja e policit në Serbi, Daçiq thotë se në vendin e ngjarjes u gjet një pasaportë e një kosovari, çka po ndodhë

janusz bugajski

Bugajski: Agjencia e Sigurisë në Mal të Zi e mbushur plot me agjentë rusë dhe serbë

policia kosoves

Aksident mes tri veturave në autostradën “Arbën Xhaferi”, një i vdekur

INFO

NA NDIQ