The Observer për zgjedhjet franceze: Emmanuel Macron po luan një lojë të rrezikshme

Picture of ina-online
ina-online

16/06/2024

Ata që ankohen për lodhjen dhe parashikueshmërinë e zgjedhjeve të përgjithshme në Mbretërinë e Bashkuar duhet të shikojnë me zili përgjatë Kanalit deri në Francë, një vend i zhytur papritur në një furi pasigurie zgjedhore.

Dhe ata në Britani që ankohen për mungesën e lidershipit të guximshëm nuk mund të mos vënë re kontrastin e paraqitur nga presidenti i saj, Emmanuel Macron, i cili mund të jetë arrogant dhe i vrullshëm, por sigurisht që nuk i mungon guximi politik.

Guximi ishte cilësia më e vlerësuar nga revolucionari francez Georges Danton (edhe pse në fund e çoi atë në gijotinë), dhe këtë Macron e zotëron me bollëk. Ai mundësoi fitimin e presidencës në vitin 2017 në moshën më të re ndonjëherë 39 vjeç.

Ajo e ka mbështetur atë përmes trazirave të njëpasnjëshme kombëtare dhe një vlerësimi të miratimit të mbërthyer nën 35%. Tani kjo e ka bërë atë të thërrasë zgjedhje të parakohshme parlamentare pikërisht në momentin që armiqtë e tij të ekstremit të djathtë gëzojnë mbështetje rekord.

Për shumë në Francë, si mbështetës ashtu edhe kundërshtarë, kjo duket si një lojë vetëvrasëse. Ajo u nxit nga fitorja e tmerrshme e Tubimit Kombëtar (RN) të ekstremit të djathtë të Marine Le Pen, dikur Fronti Kombëtar, në zgjedhjet e fundjavës së kaluar në BE. Ashtu si presidentët e tjerë para tij, veçanërisht Zhak Shirak, në mënyrë katastrofike, në 1997, Macron po pyet: çfarë lloj vendi dëshironi? Një Francë e drejtuar nga arsyeja apo një Francë e sunduar nga rrëmuja?

Është plotësisht e mundur që kjo kërkesë e detyrueshme që votuesit “të marrin përsipër përgjegjësitë e tyre” dhe të refuzojnë ekstremizmin të kthehet në mënyrë spektakolare.

RN ka 33% mbështetje, partia qendrore e Macron Rilindja 19%. RN fitoi çdo rajon në zgjedhjet e BE-së. Ndërsa pjesëmarrja ishte e ulët, një sondazh zbuloi se gati gjysma e atyre që votuan RN e bënë këtë kryesisht për të shprehur pakënaqësinë me Macron dhe qeverinë e tij.

Një fitore e plotë e së djathtës ekstreme në zgjedhjet me dy raunde, e cila fillon më 30 qershor, mund ta bëjë Macron një rosë të çalë, të dënuar të “bashkëjetojë” me një qeveri haptazi ksenofobike, islamofobike, autoritare dhe joliberale të udhëhequr, në perspektivë, nga Jordan Bardella. Mbrojtja e re e Le Pen. Edhe nëse RN thjesht shfaqet si partia më e madhe, ajo ende mund të diktojë politikën e ardhshme.

Llogaritja e Macron, nëse krijohen rrethana të tilla, duket janë realitetet e ashpra dhe zgjedhjet e vështira të përfshira në të qenit në detyrë dhe në krye do ta ekspozojnë RN-në për atë që është në të vërtetë – një parti proteste dhe paragjykimi e papërshtatshme për të qeverisur. Kjo nga ana tjetër mund të parandalonte atë që përndryshe kishte filluar të dukej e pashmangshme: një fitore presidenciale e Le Pen në tre vjet dhe një kërcim i rrezikshëm drejt së panjohurës.

Është një strategji me rrezik të lartë. Nëse shkon keq, partia e Macron do të shtypet. Ai do t’i ketë dorëzuar çelësat e një prej vendeve kryesore të Evropës në të djathtën ekstreme, një rezultat që ka të ngjarë të frymëzojë ekstremistët me të njëjtin mendim kudo, jo më pak në Gjermani. Por nëse funksionon, Macron do ta portretizojë veten si heroin historikisht të shfajësuar që tërhoqi një vijë, zmbrapsi forcat e errësirës që avanconin dhe shpëtoi Francën nga vetja – gjithmonë imazhi i tij i preferuar për veten. Askush nuk e di se si do të ndodhë kjo. Partitë e majta në panik kanë bërë atë që nuk arritën ta bënin që nga viti 1936: Socialistët, Komunistët, Të Gjelbrit dhe e majta ekstreme France Unbowed janë bashkuar për të ringjallur Frontin Popullor të vdekur. Ndërkohë, partia republikane e qendrës së djathtë u shpërbë pasi udhëheqësi i saj, Éric Ciotti, theu një tabu duke mbrojtur një pakt elektoral me Le Pen. Duke iu shmangur kolegëve të zemëruar, ai u mbyll në zyrën e tij dhe nuk pranoi të jepte dorëheqjen. Prisni që të vijë më shumë dramë.

“Të jesh francez do të thotë të përballesh me sfidën e epokës kur është e nevojshme”, deklaroi Macron me madhështi. “Është të dish se çfarë vlen një votë dhe si ndihet liria. Të veprosh me përgjegjësi, pavarësisht rrethanave, është në thelb të shkruash historinë sesa të jesh viktimë e saj. Ai moment është tani.”

Fjalët e fundit të famshme? Kush thotë se politika është e mërzitshme? E djathta ekstreme është në rritje

Zgjedhjet e qershorit për BE-në prodhuan suksese të së djathtës në vendet anëtare thelbësore që variojnë nga të rëndësishmet deri tek ato tronditëse.

Në Francë, Tubimi Kombëtar i Marine Le Pen realizoi një fitore kaq dërrmuese sa e shtyu presidentin Emmanuel Macron të thërriste zgjedhje të parakohshme parlamentare. A mund t’i hapë dyert një qeverie të ekstremit të djathtë goditja e fatit të presidentit?

Në Gjermani, Alternativa radikale për Gjermaninë përfundoi e dyta, pavarësisht se ishte e zhytur në skandale, duke përfshirë një kandidat kryesor që thoshte se SS-të nazistë “jo të gjithë ishin kriminelë”. Partitë e ekstremit të djathtë kryesuan gjithashtu sondazhet në Itali dhe Austri.

TË FUNDIT
5 orë
Presidenti Joe Biden: Po i kaloj stafetën brezit të ri për të bashkuar vendin
17 orë
Scholz: Do të kandidoj për kancelar në zgjedhjet federale të 2025
2 ditë
A është e mundur që ‘Simpsons’ parashikuan kandidaturën e Kamala Harris? Ky është një episod nga viti 2000
3 ditë
Vëllai i Biden, Frank tregon arsyet se pse presidenti amerikan hoqi dorë nga kandidatura e zgjedhjeve të 2024-së
3 ditë
Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave

ME TE LEXUARA

17 orë
Scholz: Do të kandidoj për kancelar në zgjedhjet federale të 2025
5 orë
Presidenti Joe Biden: Po i kaloj stafetën brezit të ri për të bashkuar vendin

LEXO MË SHUMË

biden

Presidenti Joe Biden: Po i kaloj stafetën brezit të ri për të bashkuar vendin

scholz-shulc-olaf

Scholz: Do të kandidoj për kancelar në zgjedhjet federale të 2025

Kamala Harris 2

A është e mundur që ‘Simpsons’ parashikuan kandidaturën e Kamala Harris? Ky është një episod nga viti 2000

Biden

Vëllai i Biden, Frank tregon arsyet se pse presidenti amerikan hoqi dorë nga kandidatura e zgjedhjeve të 2024-së

Kamala Harris 2

Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave

Kamala Harris

Mori mbështetjen e Biden si kandidate për Presidente, Harris: Ne do të fitojmë!

vullnet poshka biden

Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!

Biden

CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President

Biden

Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale

INFO

NA NDIQ