The Sun: Von der Leyen, në garë për t’u bërë sekretare e NATO-s

Iliria News Agency
Iliria News Agency

1 Prill, 2023

Gazeta britanike “The Sun” e thirrur në burime diplomatike raporton se Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von Der Leyen do të garojë për të qenë shefe e re e NATO-s.

Ajo do t’i futet garës për ta marrë pozitën e Sekretares së NATO-s në tetor, edhe përkundër se misioni i saj si shefe e Komisionit të BE-së përfundon vitin e ardhshëm.

Sipas “The Sun” ish-ministrja gjermane e Mbrojtjes, megjithatë, do të përballet me një betejë të vështirë për të fituar pozitën.

Gazeta britanike raporton se ka të ngjarë që Britania e Madhe të mos e përkrah kandidaturën e Von Der Lyen, si pasojë e punës së saj jo të mirë në krye të Forcave të Armatosura të Gjermanisë.

Derisa theksojnë se Sekretari i Mbrojtjes Ben Wallace është në garë për të qenë Sekretari i parë i Përgjithshëm i NATO-s nga Britania pas 20 vjetësh.

Në media kujtojmë që është përmendur edhe emri i Edi Ramës si kandidat i mundshëm për Sekretar të NATO-s, megjithatë nuk ka pasur asgjë konkrete deri tani.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

BALKAN

Maqedonia dhe vendet tjera të Ballkanit në “paradhomën” e BE-së

chollet

Chollet ka biseduar me Vuçiqin, tregon çfarë i ka kërkuar për situatën në Veri

bujar-1

OSBE me 9 hapa për Veriun e Republikës së Kosovës

edi rama

Ultimatumi i Borellit/ Rama: Zgjidhni konfliktin para se BE të zbatojë masa të forta

IMG_1832

Shqiptarja 46-vjeçare bën namin, vjedh 3 milionë euro

ali-ahmeti-2

BDI feston ditëlindjen, koktej festiv, por edhe ‘luftë’ brenda llojit

borell-borel

BE i kërkon Kosovës mbajtje të zgjedhjeve të jashtëzakonshme në veri

erdogan

Erdogan betohet si president edhe për një mandat pesëvjeçar

ushtria-1

Sulm afër kufirit me Egjiptin, vriten tre ushtarë izraelitë, disa të plagosur

INFO

NA NDIQ