Thesi i grisur arnë mbi arnë

INA
INA

5 Qershor, 2023

NGA KALOSH ҪELIKU

Partitë Politike Shqiptare me vite, zhvillojnë bisedime për një listë të përbashkët në zgjedhjet e ardhshme lokale dhe parlamentare. E kënaqën, ato të Shqipërisë në zgjedhjet parlamentare, e sidomor me oto vendore (2023), në Shqipëri. Tashti, radha u ka mbetur edhe partive politike shqiptare në Maqedoninë e Veriut. Arsyeja, dihet: BDI -inë ta përcjellin në opozitë.

Mjaftë i ka njëzetë vite në pushtet. Pavetëdije, se: vetë politika e opozitës pakrye shqiptare, ia zgjatë jetën në pushtetin e “ vëllazërim-bashkimt”. Edhe atë, dihet: me politikën “madhore” në qeveri.

Shqiptarëve, në përgjithësi të Trojeve Etnike Shqiptare: si në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni të Veriut, dhe Mal të Zi, moti kohë u duhet një gjak i ri partiak – politik. Edhe, pse në jetën politike i lindi dhe i përkundi në djep druri një Nënë me emër e mbiemër PPD -ja. Që, në fillim ka qenë Lëvizje politike atdhetare. Dihet, në gjirin e saj edhe me rrufjanë dhe partizanë komunistë. Parti Politike Shqiptare, që i dihej Nëna, por jo edhe Baba. E cila, gjatë jetës politike lindi PDSH -ën dhe BDI -në. E, BDI -ja dhe PDSH -ja i lindi: Alencën për Shqiptarët, dhe Partinë Politike “Lëvizja BESA”. “Lëvizja “BESA”, Partinë Politike “Alternativa”. BDI -ja, kohën e fundit edhe “Grupin e Zjarrit”.

Tridhjetë vite me radhë në skenën politike shqiptare, dhe Qeverinë e “vëllazërim – bashkimit” rrokullisen bythekrye nëpër kabinete e ministri të njëjtit partizanë të pulave me poste partiake. Vetëmse, çdo katër vite me moton partiake: për “Ndryshime politike”, i ndërrojnë partitë, ministritë, dhe vendet e punës.

Nuk shtihen në thesin e grisur arnë mbi arnë: banane, patate, domate, speca, e kastraveca…

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

xhelal svecla

Demaskimi i Serbisë

Lutfi Dervishi

Kur drejtësia bëhet për tik tok

anisa bahiti

Vuçiçi “evropian” u zhduk, u kthye Vuçiçi radikal!

xhevdet nasufi

Dialogu pas 24 shtatorit

cun

Edhe njiherë po t’them: – O teveqeli i Shqipnisë!

flamuri-kuq-e-zi

“Shqiptarët nuk janë trima, nuk kanë qejf të vdesin, sa më larg frontit aq më të çartur janë”

Vucic Vulini

Qasja e Perëndimit ndaj Vuçiçit ‘të padjallëzuar’ rrezikon të destabilizojë Ballkanin

Kim Mehmeti

Kosovën më shumë e ka dëmtuar Rama se sa Vuçiqi?

andi-bushati

Katër pika ku Rama është rreshtuar pro Serbisë

INFO

NA NDIQ