Thirrja e shqiptarit nga Londra: Duam tekste të mësojmë shqipen (VIDEO)

ina-online
ina-online

29/11/2023

Astrit Sula, drejtori i projektit “Gjurmë iliriane” në Angli tha në një intervistë për Euronews Albania se vullnetarisht ata po mësojnë gjuhën shqipe të shqiptarët në Angli.

Sipas tij është për t’u admiruar dëshira dhe vullneti për të mësuar, ndërsa thotë se edhe pse larg Shqipërisë si fëmijët ashtu dhe prindërit duan të mësojnë gjuhën mëmë. Në këto kushte, Sula bën thirrje që të vihen në dispozicion sa më shumë tekste për të mësuar shqipen.

Interesi është me të vërtetë për t’u mahnitur sepse prindërit dhe fëmijët e tyre kanë dëshirë që të mësojnë gjuhën e bukur shqipe. Megjithëse janë shumë larg nga Shqipëria, interesi i tyre është me të vërtetë për t’u mahnitur,” – u shpreh Sula.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

mjeke

Gjermani: Numri i mjekëve të huaj më i lartë se kurrë më parë

1

Oda kërçovare në Zvicër ndau mirënjohje për veprimtarë dhe personalitete të suksesshëm të diasporës

Screenshot_2024-03-03-13-23-31-627_com.facebook.katana-edit

I riu nga Kosova pushton skenën e American Idol me këngën ‘Oj Kosovë, oj nëna ime’

avio-bileta-pasaport

Pse duhet ta rezervoni fluturimin për në 5 të mëngjesit

policia gjermane gjermani

Gjermani: 4 të vrarë nga të shtënat me armë zjarri në një familje

gjermani jeta

Janë dyfishuar çmimet e naftës dhe gazit në Gjermani, gjermanët mezi i’a dalin

Blinken

Blinken përmend vajzat shqiptare që kanë “pushtuar” Amerikën dhe restorantin e traditës shqiptare në Nju Jork

gjermania-780x470

A po rikthehet shërbimi ushtarak i detyrueshëm në Gjermani?

shqiponja-me-duar

“Krenarbëria” për herë të parë jepen çmime për krijimtarinë Arbëreshe (FOTO)

INFO

NA NDIQ