“Thuaj jo drogës – po jetës”, aktivitete parandaluese të MPB-së

INA
INA

18/10/2023

Dje (17 tetor) nga Ministria e punëve të brendshme janë realizuar disa aktivitete parandaluese-edukative kushtuar fëmijëve të shkollave fillore në repartet e Punëve të Brendshme Shkup, Tetovë, Veles dhe Kumanovë.

Departamenti për Parandalim në MPB të Kumanovës në shkollën fillore komunale “Toli Zordumis” nga Kumanova, kanë realizuar punëtorinë edukative “Thuaj jo drogës – po jetës”, kushtuar parandalimit të narkomanisë. Në kuadër të këtij seminarit, studentët u njohën me disa aspekte të parandalimit dhe parandalimit të varësive nga droga dhe substancat psikotrope tek të rinjtë, për pasojat ligjore dhe pasojat e tjera që vijnë nga përdorimi dhe tregtimi i drogës.

Në zonën e SPB Tetovë, me punëtorinë e djeshme edukative në Shkollën e Mesme të Mjekësisë në Gostivar, kanë filluar zbatimin e projektit të titulluar “Stop Gjuha e urrejtjes”, të cilin e realizon Departamenti për Parandalim. Ky projekt është duke i cili zbatohet për të pestin vit radhazi, në të cilin do të mbulohen gjithsej mbi 2500 nxënës nga shkollat ​​e mesme të Gostivarit dhe Tetovës. Departamenti për Parandalim në SPB Veles, mbajtën punëtori edukative me tema lidhur me dhunën në rrugë në shkollën fillore “Straho Pindzur” në Kavadar.

Sektori për parandalim në SPB Shkup, në prag të ditës evropiane për luftë kundër trafikimit me njerëz, mbajti gjashtë punëtori edukative në po aq shkolla fillore në Shkup – “Lazo Angelovski”, “Dimitar Makedonski”, “Aleksandar Makedonski”, “Ismail Kemali”, “Kolë Nedelkovski” dhe “Stiv Naumov”.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Arbnor-Maliqi-LD-1130x635-1

LD: Mos nënçmohen studentët

Naim Murseli foto me Behgjet Pacollin

“Prokuroria do hetojë lidhjet e tij me Pacollin”, eksperti: Divorci dhe transaksionet, çfarë fsheh Naim Murseli

LEN lidhja evropiane per ndryshim

LEN kërkon nga pushteti përgjigje: A është i përfshirë Lupço Palevski edhe në organizimin e rastit të montuar “Monstra”?!

besa

Lulzime Ameti: Vendbanimet shqiptare pa autostrada, Qeveria prioritet kazinot

kufi-bllace

Vikendi i zgjatur, shkakton kolona kilometërshe në kufirin e “Bllacës”

Talat Xhaferi

Xhaferi: Festat kombëtare na tregojnë se duhet të ruhet trashigimia shpirtërore

Carshia-e-Shkupit

Maqedoni/Hoxhallarët para politikanëve, besim i ulët në institucionet e shtetit

liridona-naim-murseli-600x375-1-600x360

Vrasja e Liridonës, paralajmëron Kerquku: Dikush është në siklet të madh, të bëhen sytë katër

grabitja

Arrestohet shkupjani që grabiti një barnatore në Shkup

INFO

NA NDIQ