“Ti je Millosheviq”, zënkat mes Kurtit dhe Vuçiqit në takimet e para në Bruksel

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/03/2023

Gazetari Baton Haxhiu ka treguar për takimin e parë që e ka pasur kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti serb, Aleksandër Vuçiq, ku thotë se nuk ka qenë takim dialogues, por që të dy e kanë fyer njëri-tjetrin.

Haxhiu tha se ishte i pari Kurti që i tha Vuçiqit se “ ti je djali I Millosheviqit’, ndërsa Vuçiq ia kthen në gjuhën serbo-kroate që do me thënë (mshele gojën bre budall, do ta kisha fut një shuplakë)”.

“E kam lexuar draftin e takimit të parë në Bruksel. Kurti dhe Vuciq nuk kanë dialoguar në dy takimet e4 para, kanë fyer njëri -tjetrin. I pari Kurti i ka thënë se ‘ti je djali i Millosheviqit’, ‘Je Millosheviq’, ‘ke vrarë kaq’, pastaj vjen kjo e Vuciqit, i lutet që të flet në serbo=-kroatisht dhe i thotë: Čuti bre budalo, kako bi te ošamario (mshele gojën bre budall, si ta kisha fut një shuplak). Ky ka qenë takimi i parë, ka qenë ofendues deri në atë pikë sa takimet e fundit kanë qenë korrekte, miqësore”.

Tutje, Haxhiu thotë se Kurti në takimet e para ka shkuar me një bagazh të rëndë opozitar, prandaj takimi i parë ka qenë krejtësisht ofendues.

“Kurti ka shku me një bagazh të rëndë opozitar, ku ka premtuar mostakimin, se nuk do të shkojë aty pa listën e të pagjeturave, dhe duke shkuar me këtë bagazh, takimi i parë ka qenë krejtësisht ofendues”.

TË FUNDIT
2 orë
Walker: Jam këtu për të festuar me të gjithë shqiptarët e komunitetet tjera
3 orë
Rifat Jashari: Është derdhur shumë gjak për liri – dhimbje s’ka, veç krenari
5 orë
“Kosova dhe Shqipëria, bashkë në ditë të vështira e në ditë të mira”
7 orë
“Kjo ndryshoi jetën time” – ushtari i KFOR-it kujton momentin e hyrjes në Kosovë 25 vite më parë
15 orë
Në darkë me Wallkerin, Robertsonin, Begajn dhe Mesiqin, Kurti: E kanë ndihmuar Kosovën

ME TE LEXUARA

5 orë
“Kosova dhe Shqipëria, bashkë në ditë të vështira e në ditë të mira”
3 orë
Rifat Jashari: Është derdhur shumë gjak për liri – dhimbje s’ka, veç krenari
2 orë
Walker: Jam këtu për të festuar me të gjithë shqiptarët e komunitetet tjera
1 ditë
Mbahet sot samiti “The Western Balkans 2024”
23 orë
Zëdhënësi i Bashkimit Evropian tregon se çfarë duhet të bëjë Kosova për heqjen e masave

LEXO MË SHUMË

william walker uoker kurti

Walker: Jam këtu për të festuar me të gjithë shqiptarët e komunitetet tjera

rifat1

Rifat Jashari: Është derdhur shumë gjak për liri – dhimbje s’ka, veç krenari

Presidentja-Vjosa-Osmani-dhe-homogu-i-saj-nga-Shqiperia-Bajram-Begaj

“Kosova dhe Shqipëria, bashkë në ditë të vështira e në ditë të mira”

ushtari kfor

“Kjo ndryshoi jetën time” – ushtari i KFOR-it kujton momentin e hyrjes në Kosovë 25 vite më parë

GP0a63QXMAA1Wbq-e1718139986554-780x439-1

Në darkë me Wallkerin, Robertsonin, Begajn dhe Mesiqin, Kurti: E kanë ndihmuar Kosovën

Screenshot_2024-06-11-22-13-37-114_com.facebook.katana-edit

Piloti i parë shqiptar i forcave ajrore amerikane: Me krenari e mbajë uniformën

Peter Stano

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian tregon se çfarë duhet të bëjë Kosova për heqjen e masave

Albin Kurti Shkup

Mbahet sot samiti “The Western Balkans 2024”

edi rama

Rama: Pa Rugovën nuk do të kishte UÇK, ai ishte jehona e armëve të tyre mbi Beograd

INFO

NA NDIQ