TikTok dallon përmbajtjen e krijuar nga Inteligjenca Artificiale

Picture of INA
INA

15/05/2024

Linja midis përmbajtjes reale dhe përmbajtjes së gjeneruar nga Inteligjenca Artificiale (AI) në mediat sociale është e paqartë, kështu që platformat po kërkojnë mënyra për të ndarë qartë dy segmentet.

Në përpjekjen e fundit të tillë, TikTok automatikisht do të tregojë përmbajtjen e krijuar nga inteligjenca artificiale. Kjo veçori do të shpërndahet për të gjithë përdoruesit e aplikacionit deri në fund të javës.

Sipas faqes së internetit Tech Crunch, TikTok do ta bëjë këtë me ndihmën e diçkaje të quajtur “Kredicialet e përmbajtjes” – është një teknologji e krijuar nga Koalicioni për Autentitetin e Përmbajtjes, dhe është formuar nga Microsoft dhe Adobe.

Por, TikTok do të jetë në gjendje të njohë nëse përmbajtja është krijuar nga dora e njeriut apo inteligjenca artificiale.

Kjo nuk është një metodë e pagabueshme, pasi platformat që nuk vendosin meta të dhëna që TikTok njeh do të jenë ende në gjendje të postojnë përmbajtje në rrjetin social, origjina e së cilës do të jetë e panjohur për këdo.

Vërtetë, TikTok do të pyesë përdoruesit që publikojnë përmbajtje nëse është krijuar nga inteligjenca artificiale, por kush do të mund të përgjigjet si të dojë dhe nuk do të ketë verifikim shtesë.

Megjithatë, “kredencialet e përmbajtjes” janë të përhapura, kështu që ky është ndoshta një hap përpara kur bëhet fjalë për dallimin midis përmbajtjes “të rreme” dhe “reale”.

TË FUNDIT
15 orë
Shefi i Netflix nuk mendon se programet e AI do të zëvendësojnë krijuesit dhe aktorët e filmave
16 orë
Tesla e lë pas objektivin e madh
16 orë
Funksioni i ri i YouTube Music ju lejon të kërkoni këngën duke e kënduar atë
2 ditë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)
3 ditë
Shumë shpejt edhe linjat ajrore me Inteligjencë Artificiale, ja çfarë po ndodh

ME TE LEXUARA

16 orë
Funksioni i ri i YouTube Music ju lejon të kërkoni këngën duke e kënduar atë
16 orë
Tesla e lë pas objektivin e madh
15 orë
Shefi i Netflix nuk mendon se programet e AI do të zëvendësojnë krijuesit dhe aktorët e filmave

LEXO MË SHUMË

Netflix

Shefi i Netflix nuk mendon se programet e AI do të zëvendësojnë krijuesit dhe aktorët e filmave

tesla-model-3-behet-makina-elektrike-me-e-shitur-ne-evrope_5ca31f5e2e44d

Tesla e lë pas objektivin e madh

youtube-804x380

Funksioni i ri i YouTube Music ju lejon të kërkoni këngën duke e kënduar atë

makine elektrike studentet

Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

molla-e-kuqe-avioni-aeroplani-turk

Shumë shpejt edhe linjat ajrore me Inteligjencë Artificiale, ja çfarë po ndodh

nasa2

Vetëm 40 vite dritë larg, NASA zbulon planetin e ri të ngjashëm me tokën. Në të ardhmen mund të transferohet raca njerëzore

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

WhatsApp sjell dy opsione të rëndësishme për përdoruesit

rrjete sociale instagram facebook tik tok

BE heton Facebook dhe Instagram, rrjetet sociale dyshohet se shkaktojnë varësi tek fëmijët

microsoft-rifreskon-surface-book-2-me-procesoret-e-gjenerates-se-8-te-intel_5ca25a80aaf48

Microsoft Word më në fund ka zgjidhur një nga problemet më të bezdisshme

INFO

NA NDIQ