TikTok gjobitet 5 milionë euro për “cookies”

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

16/01/2023

Agjencia rregullatore franceze për mbrojtjen e të dhënave (CNIL) ka gjobitur TikTok me pesë milionë euro për politikën e tij të cookies që u imponohen përdoruesve pa shpjegime të duhura.

Aplikacioni, i cili është në pronësi të kompanisë kineze ByteDance, ishte subjekt i mbikëqyrjes së CNIL nga viti 2020 deri në vitin 2022. CNIL zbuloi se mekanizmi i tij i refuzimit të cookie-ve ishte kompleks në një mënyrë të tillë që praktikisht i bindte përdoruesit të pranonin të gjitha cookie-t.

Cookies që lejojnë një ueb-faqe ose aplikacion të gjurmojë të dhënat e përdoruesit shpesh shërbejnë për një funksion të dobishëm, por në duar të gabuara teorikisht mund të shkelin privatësinë sepse në thelb gjurmojnë aktivitetet e njerëzve në internet.

CNIL doli në përfundimin se politika e TikTok-it për cookie-t ishte kundër Aktit Francez të Mbrojtjes së të Dhënave, sepse ai “shkel lirinë e pëlqimit të përdoruesve të internetit”.

CNIL zbuloi se TikTok ofroi një mënyrë të thjeshtë për të pranuar cookie-t, por jo një “zgjidhje ekuivalente” që do t’i lejonte një përdoruesi të internetit të refuzonte cookies në një mënyrë të thjeshtë.

Në vend të kësaj, përdoruesve u duheshin disa klikime për të refuzuar të gjitha cookie-t dhe vetëm një klik për t’i pranuar ato.

TË FUNDIT
2 ditë
“Apple” me zbritje të mëdha në Kinë, zbuloni sa kushton “iPhone 15”
3 ditë
Shefi i Netflix nuk mendon se programet e AI do të zëvendësojnë krijuesit dhe aktorët e filmave
3 ditë
Tesla e lë pas objektivin e madh
3 ditë
Funksioni i ri i YouTube Music ju lejon të kërkoni këngën duke e kënduar atë
4 ditë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

apple-iphone-15-pro-3

“Apple” me zbritje të mëdha në Kinë, zbuloni sa kushton “iPhone 15”

Netflix

Shefi i Netflix nuk mendon se programet e AI do të zëvendësojnë krijuesit dhe aktorët e filmave

tesla-model-3-behet-makina-elektrike-me-e-shitur-ne-evrope_5ca31f5e2e44d

Tesla e lë pas objektivin e madh

youtube-804x380

Funksioni i ri i YouTube Music ju lejon të kërkoni këngën duke e kënduar atë

makine elektrike studentet

Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

molla-e-kuqe-avioni-aeroplani-turk

Shumë shpejt edhe linjat ajrore me Inteligjencë Artificiale, ja çfarë po ndodh

nasa2

Vetëm 40 vite dritë larg, NASA zbulon planetin e ri të ngjashëm me tokën. Në të ardhmen mund të transferohet raca njerëzore

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

WhatsApp sjell dy opsione të rëndësishme për përdoruesit

rrjete sociale instagram facebook tik tok

BE heton Facebook dhe Instagram, rrjetet sociale dyshohet se shkaktojnë varësi tek fëmijët

INFO

NA NDIQ