TikTok po teston abonimin mujor pa reklama

INA
INA

06/10/2023

TikTok po teston një abonim të ri mujor, i cili do të eliminojë reklamat në faqen kryesore të shfaqjes së videove. Firma kineze po provon shërbimin në një treg anglishtfolës jashtë SHBA-ve, por ka refuzuar të komentojë saktësisht se ku. Abonimi po testohet me 4,99 dollarë (4,13 £). Ndërkohë, Meta thuhet se po shqyrton abonimet pa reklama për njerëzit në BE për të naviguar rregullat e reklamimit të faqes. TikTok, aktualisht shfaq reklama të personalizuara për të gjithë përdoruesit mbi moshën 18 vjeç. TechCrunch, raportoi se testi është në shkallë të vogël dhe nuk ka siguri që një abonim do të shpërndahet globalisht. YouTube dhe X, dikur Twitter, janë ndër faqet që tashmë ofrojnë më pak ose aspak reklama për një tarifë mujore.

Kompania mëmë e TikTok, ByteDance, nuk i ndan publikisht rezultatet e saj financiare, por thuhet se fitoi 85 miliardë dollarë (70 miliardë £) të ardhura në vitin 2022. Firma kërkimore Insider Intelligence vlerëson se TikTok fitoi 9.98 miliardë dollarë të ardhura nga reklamat vitin e kaluar. Sipas Wall Street Journal, Meta, e cila zotëron Facebook dhe Instagram, po kërkon të tarifojë përdoruesit në Evropë që nuk dëshirojnë reklamat e personalizuara në platformat e saj. Përdoruesit do të tarifohen afërsisht 10 euro në muaj për të përdorur Instagram ose Facebook pa reklama të personalizuara në desktop dhe 13 euro në muaj në celular, thuhet t’u ketë thënë Meta rregullatorëve të BE-së.

Një zëdhënës i Meta tha për BBC: “Meta beson në vlerën e shërbimeve falas të cilat mbështeten nga reklama të personalizuara. Megjithatë, ne vazhdojmë të eksplorojmë opsionet për t’u siguruar që jemi në përputhje me kërkesat rregullatore në zhvillim. Nuk kemi asgjë për të ndarë më tej në këtë moment.”. Firma tha në gusht, pas një vendimi të BE-së, se synonte të ndryshonte kushtet e saj dhe të merrte pëlqimin nga përdoruesit për të shfaqur reklama bazuar në të dhënat e tyre personale. Ajo u gjobit me 390 milionë euro nga Komisioni Irlandez i Mbrojtjes së të Dhënave në janar.

Rregullatori tha se Facebook dhe Instagram nuk mund të “forconin pëlqimin” duke thënë se konsumatorët duhet të pranojnë se si përdoren të dhënat e tyre ose të largohen nga platforma. Brooke Erin Duffy, profesor i asociuar në departamentin e komunikimit të Universitetit Cornell, tha se audienca më e re e mësuar të përdorë platformat sociale mund të jetë rezistente ndaj pagesës për një përvojë pa reklama.

“Që nga fillimi, përdoruesit janë socializuar për të menduar për këto platforma si shërbime “falas”, tha ajo. “Kështu që duket e pamundur që përdoruesit e rinj, në veçanti, të zgjedhin modelin me pagesë, pa reklama”. Maddie Hill, një 22-vjeçare me bazë në ishujt Orkney dhe kontribuese në The Social, një platformë dixhitale e BBC Scotland, tha se i gjen reklamat në TikTok më pak ndërhyrëse sesa ato të të tjerëve. “Nuk është domosdoshmërisht diçka që më shqetëson shumë kur po lëviz nëpër faqen time “For You”, tha ajo. “Ata janë të shkurtër, zakonisht mund t’i kaloni në mënyrë që të mos ndikojnë shumë në përvojën e shikimit.”. Maddie, e cila ka 800,000 ndjekës në TikTok, shtoi: “Sa herë që kam përdorur mediat sociale, kam qenë gjithmonë e vetëdijshme për reklamat dhe reklamat gjithmonë shfaqen, kështu që mendoj se jam mësuar me të.”

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

openAI

A është Gemini i Google “më i zgjuar” se ChatGPT i OpenAl?

mira murati

Çfarë lloj marrëveshjeje për inteligjencën artificiale arriti BE-ja

Internet-Safe-Day

6G po vjen në iPhone: Apple nuk heq dorë nga modemet e veta

apple-iphone-15-pro-3

iPhone 19 me një risi që telefonat Android e kanë pasur prej vitesh

messenger

Meta do të lansojë veçorinë ‘end-to-end encryption’ për bisedat në Messenger

wikipedia

Këto ishin temat më të kërkuara në Wikipedia këtë vit

whatsapp-main-600x360

WhatsApp së shpejti do të mundësojë ndarjen e imazheve dhe videove me kualitet origjinal

meta-logo-1

Meta anulon mundësinë për të biseduar me miqtë nga Facebook në Instagram

Bitcoin

Bitcoin vendos rekord të ri vjetor duke kapërcyer vlerën e 43 mijë dollarëve

INFO

NA NDIQ