TikTok ‘sfidon’ X dhe Threads me postime vetëm me tekst

INA
INA

25 Korrik, 2023

Aplikacioni në pronësi kineze thotë se funksioni i ri u jep përdoruesve “një mënyrë tjetër për të shprehur veten”.

Aplikacioni i transmetimit të videove TikTok do të ofrojë postime vetëm me tekst pasi bëhet gjigandi më i fundit i teknologjisë për të sfiduar X, platformën Twitter të riemërtuar të Elon Musk. Aplikacioni në pronësi kineze thotë se funksioni i ri u jep përdoruesve “një mënyrë tjetër për të shprehur veten”.

Në fillim të këtij muaji, TikTok lançoi një shërbim të ri transmetimi muzikor për platformat rivale si Spotify dhe Apple Music. Njoftimi vjen pasi Twitter hoqi logon e famshme të zogjve blu dhe kaloi në një X bardh e zi.

Përdoruesve të TikTok tani do t’u ofrohen tre opsione në aplikacion – nëse do të postojnë foto, video ose tekst.
Ata gjithashtu do të jenë në gjendje të personalizojnë postimet duke shtuar zë, vendndodhje ose Duet, të cilat janë reagime video ndaj postimeve të përdoruesve të tjerë të TikTok.

“Këto veçori e bëjnë atë që postimet tuaja me tekst të jenë po aq dinamike dhe interaktive sa çdo postim video ose foto,” tha TikTok në një deklaratë.

Ajo erdhi vetëm disa javë pasi TikTok, i cili është në pronësi të ByteDance të Kinës, lançoi një shërbim të ri transmetimi muzikor, TikTok Music, në Brazil dhe Indonezi. Javën e kaluar, kompania lëshoi ​​gjithashtu një version beta të shërbimit në Singapor, Meksikë dhe Australi.

Një zëdhënës tha se do t’i lejojë përdoruesit të “dëgjojnë, ndajnë dhe shkarkojnë muzikën që kanë zbuluar në TikTok, si dhe të ndajnë këngët dhe artistët e tyre të preferuar me komunitetin e tyre TikTok”.

Aplikacioni po teston veçori të tjera , duke përfshirë një modalitet të ri peizazhi me përdorues të zgjedhur në mbarë botën. Platformat e njohura të mediave sociale si Facebook, Instagram dhe Threads e Metës, si dhe X e zotit Musk, tashmë mbështesin postimet me tekst.

Në fillim të këtij muaji, shefi i Meta, Mark Zuckerberg tha se platforma Threads e kompanisë së tij kishte regjistruar më shumë se 100 milionë përdorues në më pak se pesë ditë.

Më 5 korrik, Threads doli drejtpërdrejt në dyqanet e aplikacioneve Apple dhe Android në 100 vende, përfshirë MB. Gjithashtu këtë javë, zogu blu në rrjetin social Twitter u zëvendësua nga një logo me një X të bardhë në një sfond të zi.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

iphone-xs-photo-650x358

Shfletuesi Vivaldi vjen në iPhone dhe iPad

PS playstation

Sony me ofertë për blerësit e Play Station 5 – publikon listën e videolojërave falas

mark-zuckerberg

Meta prezanton robotët me “personalitet”

amazon-firma-587x396-1

SHBA-ja e akuzon “Amazonin” për monopol të paligjshëm

sulmohet-bursa-kriptografike-coinmama-450-mije-perdorues-te-prekur_5c687ba63612e

Artmotion ofron shërbimin për mbrojtje nga sulmet kibernetike – DDoS

Elon Musk X twitter

X me përqindjen më të lartë të dezinformimit, sipas studimit të Komisionit Evropian

google

Google definitivisht ka mbyllur versionin bazë HTML të Gmail që nga janari

Inteligjenca artificiale AI

Rreziqet e AI – Në Spanjë adoleshentët përdorin imazhe të rreme që tregojnë bashkëmoshataret e tyre nudo

amazon-firma-587x396-1

Amazon zgjeron edhe tutje garën e inteligjencës artificiale me marrëveshjen për investim deri në 4 miliardë dollarë në Anthropic

INFO

NA NDIQ