Tinejxheri amerikan bëhet i pari që mposht videolojën “Tetris” (FOTO)

INA
INA

29/01/2024

Një tinejxher nga Oklahoma besohet se është njeriu i parë që ka arritur ta përfundojë videolojën klasike të Nintendos, “Tetris”, 34 vjet pasi kjo lojë u publikua, raporton BBC, përcjell Dukagjini.

Willis Gibson ka postuar një video në kanalin e tij në “YouTube” të momentit kur ai arrin nivelin e 157-të, dhe bën që ekrani i lojës “të bllokohet”.

13-vjeçari u shtri në karrige – duke thënë: “Do të më bie të fikët, nuk po i ndiej gishtërinjtë.

Iu deshën 38 minuta për ta mposhtur lojën.

E jashtëzakonshme, pasi deri para disa vjetëve, lojtarët besonin se është e mundur të arrihet vetëm deri në nivelin e 29-të.

Videoloja e famshme – ku lojtarët rreshtojnë blloqet që bien në pozita të caktuara – ishte krijuar në vitin 1984 nga inxhinieri sovjet Alexey Pajitnov, dhe bëri popullaritet të madh kur debutoi në konzolën e Nintendos, “NES” në vitin 1989.

Sot, loja mund të luhet në konzola të ndryshme dhe platforma, përfshirë edhe në telefona celularë.

Në vitin 2010, garuesi profesionist Thor Aackerlund arriti të shkonte deri në nivelin e 30-të duke përdorur teknikën e quajtur “hypertapping”, ku lojtari dridh gishtërinjtë në mënyrë që lëviz kontrolluesin e lojës më shpejt sesa shpejtësia e lojës.

Kështu që lojtarët tjerë nisën të përdornin këtë teknikë.

Por, deri muajin e kaluar, vetëm Inteligjenca Artificiale kishte qenë në gjendje të arrinte te niveli ku “bllokohet ekrani” i lojës.

Mirëpo, pas 38 minutave lojë, Willis po ashtu “bllokoi ekranin” dhe më blloqe nuk binin poshtë, ndërsa ai e mposhti lojën.

Tinejxheri – që në YouTube mban nofkën “Blue Scuti” – ka luajtur lojën që nga mosha 11-vjeçare dhe ka garuar në disa turne.

“Kur nisa të luaja këtë lojë kurrë nuk prita që të ‘shkatërroja’ lojën, apo ta mposhti atë”, ka shkruar Willis.

Willis po ashtu theu rekordin për pikë të përgjithshme dhe tre rekorde tjera të botës në “Tetris”.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

femij telefon

Italia ndalon celularët në shkolla me çdo kusht!

Inteligjenca Artificiale IA

Google konfrontohet me Indinë shkaku i përgjigjes së chatbot-it me Inteligjencë Artificiale

Inteligjenca artificiale AI

IA ndihmon në mënyrë disproporcionale në mbrojtjen kundër kërcënimeve të sigurisë kibernetike

facebook-meta

“Meta” do të krijojë ekip për të luftuar dezinformimin në zgjedhjet e BE-së

Galaxy S24

Përjetoni përvojën më të jashtëzakonshme celulare me një nga pajisjet e serisë Galaxy S24

card-trump

Maqedonia e Veriut sërish në qendër të vëmendjes, këtë radhë mashtrime me “Trump kartela bankare”

Elon-Musk-cip

Njeriu i parë me një implant truri kontrollon një mi kompjuteri me mendimet e tij!

diell

Dielli po shpërthen në një nivel që nuk është parë që nga viti 2017

intel

Intel do të prodhojë çipe për Microsoft

INFO

NA NDIQ