TIRZ: 2000 vende të reja pune në 12 muajt e fundit

ina-online
ina-online

08/10/2023

Në vetëm një vit u hapën rreth 2000 vende të reja pune në kompanitë në TIRZ. Numri i të punësuarve në zona u rrit në 17558 në shtator, që është 13% më shumë krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar dhe 25% e 31% më shumë se shtatori 2021, pra 2020, informojnë nga Drejtoria e TIRZ.

Analiza e rregullt mujore e Drejtorisë tregon se rritja e vazhdueshme e të punësuarve ka vazhduar dhe në vetëm një muaj 200 bashkëqytetarë janë punësuar.

“Në muajin shtator, rritje e eksporteve dhe importeve është regjistruar. Në nëntë muajt e parë të vitit, kompanitë në Zona realizuan eksporte prej 2.8 miliardë euro, që është 8% më shumë krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.Vetëm në shtator eksportet arritën në 329 milionë euro dhe krahasuar me fillimin e vitit eksportet u rritën me 19%. Importet që nga fillimi i vitit kanë arritur në mbi 2.3 miliardë euro.Vetëm në korrik të këtij viti kompanitë në TIRZ realizuan importe prej 275 milionë eurosh, që është një nivel 20% më i ulët krahasuar me shtatorin 2022, por një nivel 45% dhe 55% më i lartë krahasuar me muajin e nëntë të 2021 dhe 2020.Për shkak të këtyre trendeve ekonomike, edhe eksporti neto është pozitiv, i cili në shtator është 22%”, theksojnë nga kjo drejtori.

Siç theksojnë nga TIRZ pritet që ky trend pozitiv i rritjes të vazhdojë deri në fund të vitit për shkak të rritjes së vëllimit të kontratave të lidhura investimi. Vetëm këtë vit janë lidhur kontrata në vlerë prej 350 milionë euro, ku tashmë janë duke u realizuar një pjesë nga 6000 vende të reja të parapara.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

blinken cameron shkup

Lavrov ateroi në Shkup, por përpos Blinkenit u larguan edhe Borell dhe Kameron

lavrov bujar osmani

24info: Lavrov kundër Kosovës së pavarur, Osmani u grind me të gjithë për ta sjellë në Shkup

blinken lavrov

Blinken dhe Lavrov nuk u përpoqën në Shkup, sekretari amerikan u largua për Izrael pa mbërritur kryediplomati rus

shen-naum2-696x466

Ahmet Zogu a e shiti Shën Naumin? Truku në vendimin e gjykatës së Hagës

Borell

Borrell: Lavrovi në Shkup duhet të dëgjojë se përse e dënojmë Rusinë!

borel-kovacevski

Borell porosi partive politike në Maqedoni: Nuk duhet të ketë ndarje për BE-në, miratoni ndryshimet kushtetuese

osbe shkup

Edhe Polonia nuk do të marrë pjesë në Këshillin Ministror të OSBE-së në Shkup

blinken bujar osmani

Sekretari amerikan mbërriti në Shkup, kjo është porosia e tij

Blinken Kovacevski

Kovaçevski-Blinken: SHBA do të vazhdojnë ta mbështesin Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ