Todorov për Onkologjinë: Personi që ka qasje në magazinë ka hyrë dhe ka marrë 5-6 kuti që kushtojnë mijëra euro

INA
INA

30/10/2023

Ish-ministri i Shëndetësisë, Nikolla Todorov, mbrëmë në TV21 në emisionin “21Analizë” ka folur për skandalin e Onkologjisë. Ai krahasoi se si funksiononte klinika në kohën e tij dhe tani.

“Deri në vitin 2014 nuk ka pasur tabela tumorale. Bordi i tumorit është një komitet që diskuton trajtimin e një pacienti nga sëmundjet malinje. Përveç një mjeku dhe një profesori nga klinika kryesore, ka edhe një patolog dhe një onkolog. Dhe ata e drejtojnë pacientin drejt trajtimit dhe terapisë. Më pas ngrihet niveli i cilësisë së trajtimit. Në vitin 2015, ne prezantuam një rrugë klinike”.

“E bëmë të plotë, në formë letre dhe më pas u soll. Kato sistemi formoi të gjithë atë rreth. Dy gjërat e para nënkuptojnë se cili pacient do të marrë cilën terapi, dhe leto sistemi përgatit terapinë. Përfitimet ishin se nuk pati humbje në përgatitjen e barnave gjatë dozimit.

Mundësia e mbarimit të terapisë ishte minimizuar. Dhe tani, një motër ka nxjerrë pesë kuti nga magazina dhe nuk mund të ndalohet.Ajo hyri në dhomë dhe mori 5-6 kuti me vlerë 3-4 mijë euro”, tha Todorov.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

azir aliu

Ministri Azir Aliu sjell 5 ligje të rëndësishme për reformën në administratë dhe transformimin digjital

kuvendi shqiptar kaos zjarr

Sali Berisha përjashtohet nga Kuvendi për 10 ditë bashkë me pesë deputetë të tjerë

Palevski palco

Së shpejti do të bëhet ekstradimi i Palevskit/ Do të qëndrojnë në paraburgim në Turqi deri sa t’i dorëzohet RMV-së

foto-autostrada-korridori-8

Shpronësohen 45 parcela përgjatë Korridorit 8/ Grubi: Projekti do të realizohet sipas dinamikës së paraparë

Naim Murseli foto me Behgjet Pacollin

“Zoti e vendos fatin e secilit”, – çfarë kishte rrëfyer Naim Murseli për sëmundjen dhe raportin me Pacollin

paraburgim-1

Maqedonia pa bazë ligjore për dënimin me vdekje, burgimi i përjetshëm mbetet dënimi më i lartë

cigar-elektronike1

Shifra shqetësuese për duhanpirjen te minorenët/ 12,4% nga mosha 13 deri 15 vjeç konsumojnë duhan

artan grubi

Grubi: Do të mbulohen shpenzimet e rrugës për administratën shtetërore në vlerë prej 50%

vrasja ekuador remzi azemi

Vrasja në Ekuador e shqiptarit, arrestohet në Maqedoni i shumëkërkuari

INFO

NA NDIQ