Tomë Gashi jep emrin: Këtij personi i bëri presion Dick Marty për të dëshmuar kundër ish-krerëve të UÇK-së

Iliria News Agency
Iliria News Agency

10 Prill, 2023

Avokati Tomë Gashi ka thënë se nesër në Hagë nis gjykimi i vërtetë dhe se ato që do të fliten nesër, nuk do të harrohen kurrë.

Ai në Facebook ka publikuar fotografi me Mersin Katuqi nga fshati Gurrë, Mat i Shqipërisë, që thotë se do të jetë dëshmitari i parë.

Postimi i tij i plotë:

Neser ne Hague pernjime fillon !

Neser ne Hague pernjime fillon!

Fjalet hyrese perfunduan

Ato i thane ekipi i Prokuroreve dhe ekipi i Avokateve

Folen edhe Zotni Hashim Thaqi, Rexhep Selimi dhe Jakup Krasniqi, Kadria e ngoj Avokatin e tiije dhe nuk dha fjale hyrese.

Te katertit nuk e pranuan aktakuzen dhe u deklaruan te pafajshem.

Te gjithe e dijm qe fjala hyrese nuk eshte prove ne procedure penale, pra ne gjykim.

Ajo qka eshte foe te hanen e kalur edhe mundet mu harru.

Ajo qe folet neser nuk harrohet kurrë, sepse eshte deshmia e deshmitarit te pare te Prokurorise ne kete rast teper te rande , teper te ndieshen dhe qe shume do te zgjas.

Shpresojm qe Avokatet ne tentive te mbrojtejes se klienteve te vet te mos e fajësojnë UÇK- ne as rastesisht e as gabimisht.

Burre te sinqert si zotni Mersin Katuqi nga fshati Gurre me Mat te Shqiperis zor eshte me taku, nejse tash u ban gati 19 vjete qyshe se Dick Marti me barabar e tije ja mesyn shtepis se tije me qellime te errta antishqptare e anit njerezore.

Ajo po me thot me pas vizitu dikush kompetent sot Gjykate antikombetare e kunder shtetit te Kosoves nuk kish me pase.

Une i thash keshtu jemi ne kur vijme ne pushtet as neni 1 te ligjit per Gjykaten Specile se kan lexu.

Nejse tani ma keto gjëra dihen.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

rama bbc

Rama në BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë, Kurti jo. Tani është koha për paqe

kurti-1

Kurti zbulon një për një, emrat e sulmuesve të KFOR-it

ahmeti grubi

Ahmeti dhe Grubi vizitojnë babain e Thaçit

serbet smigic sulm veri polici zvecan kfor

MPB-ja publikon bilancin e sulmeve në veri: Protestat nuk janë të qytetarëve, por të milicisë fashiste

escobar-lajcak

Lajçak dhe Escobar vijnë në Kosovë dhe Serbi

burim piraj

Biznesmeni Burim Piraj ‘zbulon’ skenarin që do të ndodh me veriun

kfor veri barrikada

Plani 8 pikësh për de-përshkallëzimin e situatës në veriun e Kosovës

kfori ushtria turke

KFOR-i turk pritet të vendoset në Veri të Kosovës

thaci-veseli-krasniqi-selimi

Prokuroria kërkon vazhdimin e masës së paraburgimit për Thaçin dhe Veselin

INFO

NA NDIQ