Topi: Opozita është në një situatë dramatike, “Qytetarët nuk ka se kush t’i përfaqësojë”

INA
INA

6 Qershor, 2023

Ish-presidenti Bamir Topi ka deklaruar se opozita aktuale është inezistente. I ftuar në emisionin “Mirëmëngjes me Bashkim Hoxhën” në ABC News, ai u shpreh se qytetarët nuk ka kush i përfaqëson dhe ky është një problem i madh.

Sipas Topit, opozitë nuk ka, por vetëm grumbullime njerëzisht të interesave shumë egoiste, pasi i kanë kryer hallet e tyre.

“Në rast se politika vuan nga mënyra se si listohen për deputetë, opozita është në një situatë më dramatike. Në opozitë vendosen njerëz që përkufizohen si besnikë të ekstremit të kryetarit. Përfshirë, ato probleme madhore që ka opozita. Pra, opozita për të qenë i drejtëpërdrejtë, nuk ekziston dhe më mirë të mos ekzistojë në këtë mënyrë. Më mirë, e them në thonjëza se është shumë e rëndë që ta them, mbas 32 vitesh, por diçka duhet të shkojë në ekstrem në kuptimin politikë, që gjërat të kthjellohen, sepse duke menduar që ka opozitë, atëherë kujtohet një njëri të thotë që ne paskemi një sistem që ka dhe mazhorancë dhe opozitë, por në fakt opozitë nuk ka, ka vetëm grumbullime njerëzisht të interesave shumë egoiste, mbase i kanë kryer hallet e tyre. Ju e dini, të gjithë e dinë, problemi është që pengesa e madhe për të krijuar opozitën pas 32 vitesh, është drama më e madhe që ka të bëjë jo me ata, por ata nuk e kuptojnë që drama është e qytetarëve. Qytetarët nuk ka kush i përfaqëson në këtë rast, vetëm zoti mund të na përfaqësoj”, tha ai.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

universiteti tiranes

Sot nis viti i ri akademik/ 20 mijë studentë ulen për herë të parë në auditore, ‘Mjekësia’ paralajmëron bojkot

Enver Bytyqi

Bytyçi: Takimi sekret në New York me Vuçiqin tri ditë para sulmit, Ja pse duan KFOR ta marr kontrollin në veri

rinas aeroporti nene tereza

Aeroporti “Nënë Tereza” shifra rekorde, 5.2 milionë udhëtarë nga fillimi i vitit

ditmir bushati

Bushati: Shqipërisë nuk i takon t’i shkelë syrin Serbisë! Përpara se të jemi euroatlantikë, kemi interesat tona kombëtare

Edi Rama

Rama: Shqipëria i bashkohet thirrjes së Qeverisë së SHBA-së për deeskalim të menjëhershëm në kufi

durres-plazh-bregdet

Bumi turistik dështon të sjellë bum ekonomik

Edi Rama

​Rama shpjegon kërkesën që KFOR të marrë kontrollin në veri: Reagimet i quan dhimbshme e qesharake

edi rama

Rama në Berlin: Shqipëria, 100% jashtë ndikimit rus

policia italiane

Vritet me armë zjarri në rrugë 35-vjeçarja shqiptare në Firence

INFO

NA NDIQ